W pracowni klasztoru franciszkanów w Krakowie trwa konserwacja starodruków ze zbiorów biblioteki klasztornej. Każda książka po zakończeniu renowacji jest następnie skanowana.
Prace trwają od początku 2015 r. Stare księgi poddaje się najpierw obróbce gazowej w specjalnej komorze znajdującej w Bibliotece Jagiellońskiej. Potem trafiają w ręce doświadczonych konserwatorów skóry i papieru. - W trakcie kolejnego etapu prac konserwujemy 260 starodruków dzięki dotacji z Fundacji Lotto. Przy okazji wykonywane są bardzo dokładne opisy dzieł, a później ich kopie cyfrowe, dostępne następnie m.in. na stronie internetowej www.polona.pl - poinformował dziś o. Łukasz Brachaczek OFM.
Zbiory biblioteczne i archiwalne franciszkanów są bardzo bogate. Gromadzili je od 1237 r., gdy pojawili się w Krakowie. W bibliotece prowincjalnej działającej przy Wyższym Seminarium Franciszkanów znajduje się ok. 6 tys. starodruków, ponad 60 tys. książek współczesnych i 1652 tytułów czasopism. - Starodruki pochodzą m.in. ze zbiorów dawnego klasztoru franciszkanów we Lwowie oraz innych naszych konwentów. Te krakowskie spaliły się w trakcie wielkiego pożaru Krakowa w 1850 r. - mówi o. Brachaczek.