Warsztaty dla prezydentów miast z całego świata, warsztaty tematyczne, sesje plenarne, posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego OWHC - to najważniejsze punkty tego wydarzenia.
W kongresie, który odbędzie się w dniach 2-5 czerwca, weźmie udział ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów.
– Jestem dumny, że Kraków kolejny raz staje się miejscem międzynarodowej debaty o współczesnych wyzwaniach stojących przed miastami historycznymi. Goście z całego świata doświadczą bogactwa europejskiej kultury w Krakowie, unikatowej atmosfery, a także staną się turystami w jednym z najliczniej i najchętniej odwiedzanych polskich miast – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Światowy Kongres OWHC po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraków będzie podczas tego prestiżowego wydarzenia reprezentował grupę miast Sekretariatu Europy Środkowej i Wschodniej OWHC (Warszawa, Budapeszt, Kutná Hora, Ryga, Rodos, Wiedeń, Wilno i Zamość).
Udział w Kongresie wezmą delegaci z całego świata: prezydenci miast, dyrektorzy międzynarodowych centrów kultury, eksperci w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym, specjaliści UNESCO, OWHC, wykładowcy wyższych uczelni oraz dziennikarze specjalizujący się w tematyce dziedzictwa.
Podczas 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa delegaci będą dyskutować o doświadczeniach miast historycznych i wymienią się doświadczeniami w debatach o tym, jak mądrze wykorzystywać zasoby dziedzictwa dla zrównoważonego rozwoju miast i turystyki, jak równoważyć polityki ochrony dziedzictwa z politykami rozwojowymi, a przede wszystkim jak w zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa włączać samych mieszkańców.
Kraków otrzymał przywilej organizacji tegorocznego Kongresu w Korei Południowej jesienią 2017 roku. Konkurentami dla podwawelskiego miasta była hiszpańska Granada oraz rosyjski Kazań.
Osią tematyczną spotkań OWHC jest ochrona i zarządzanie miastami historycznymi. Członkowie OHWC troszczą się o kwestie autentyczności – o zachowanie adresów, budynków, sklepów, zakładów rzemiosła, księgarni, antykwariatów czy miejsc opowiadających historię miasta. Ich zadaniem jest troska o to, by lokalna społeczność identyfikowała się ze swoim miejscem w mieście i rozwijała własne możliwości, pamiętając także o kultywowaniu niematerialnych tradycji w ich autentycznym wymiarze.
Światowe Kongresy Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa są organizowanymi co dwa lata spotkaniami wszystkich miast członkowskich organizacji. Kongresy odbywały się dotąd m.in. na Rodos (2003), w Kazaniu (2007), Quito (2009), Sintrze (2011), Arequipie (2015), i koreańskim Gyeongju (2017).