Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jezus jest źródłem wolności. Bp Muskus bierzmował osadzonego w więzieniu

Sakrament bierzmowania w nowohuckim Zakładzie Karnym przyjął 28-letni Krzysztof.

Jak opowiada trynitarz o. Łukasz Janecki OSsT, który w Zakładzie Karnym w Nowej Hucie pełni posługę kapelana, Krzysztof sam przyszedł do niego w październiku i poprosił o przygotowanie do tej chwili. - Gdy był bardzo młody, powinęła mu się noga i trafił za kratki. Czegoś jednak mu brakowało i w więzieniu rozpoczęła się jego droga powrotu do Boga. Zaczął uczęszczać na Eucharystię i się spowiadać. Zrodziło się w nim pragnienie przystąpienia do bierzmowania - mówi kapłan. - Cieszę się, że przyjął ten sakrament właśnie w tej kaplicy, gdzie się do niego przygotowywał, bo w lipcu prawdopodobnie wyjdzie już na wolność - dodaje.

Bp Damian Muskus OFM, który udzielił osadzonemu sakramentu, mówił w homilii, że prawdziwym źródłem wolności jest Jezus Chrystus. - Wolność daje Duch Święty, który w sakramencie bierzmowania obdarza cię swoimi darami - mówił do Krzysztofa. - To On prowadzi nas bezpiecznie po ścieżkach życia, chroniąc przed różnorakimi zniewoleniami i strzegąc, by świat nie spętał nas kajdanami uzależnień, zła i słabości - zaznaczył.

Hierarcha dodał także, że jeśli żyjemy na co dzień w zjednoczeniu z Jezusem, jeśli Jemu ufamy i w Nim upatrujemy nadzieję, to "nawet poddani zewnętrznemu ograniczeniu wolności możemy czuć się prawdziwie wolni". - Duch Święty pokona wszelkie mury, by dotrzeć do ludzkiego serca - zapewnił.

Jak podkreśla o. Janecki, grzech dotyka każdego człowieka, a osadzeni codziennie próbują się nawracać. - Bez sakramentów to jest niemożliwe, zwłaszcza w takim szczególnym miejscu. Tu Chrystus chce przychodzić i umacniać ich w postanowieniu poprawy życia - wyjaśnia zakonnik.

Z Krzysztofem spotykał się raz w tygodniu. Czas udało się znaleźć, mimo że mężczyzna pracował w trakcie odsiadywania wyroku. Wraz z kapelanem przypominał sobie najważniejsze prawdy wiary, uczęszczał na Eucharystię, spowiadał się. Przygotowanie trwało niemal rok - od października do czerwca.

Msza św. odbyła się w kaplicy więziennej pw. św. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej przyjaciele i znajomi osadzonego oraz ci, którzy co tydzień spotykają się tu na Eucharystii. Z racji uroczystego charakteru wydarzenia i wizyty biskupa w Zakładzie Karnym, wyjątkowo uzyskano pozwolenie na wspólny udział w nabożeństwie kobiet i mężczyzn, którzy na co dzień - ze względów bezpieczeństwa - modlą się osobno.

Dla o. Janeckiego Krzysztof jest pierwszym osadzonym, którego przygotował do przyjęcia sakramentu bierzmowania. - To bardzo pozytywne i ważne dla mnie doświadczenie, bo w prowadzeniu człowieka do wolności mogłem żyć naszym trynitarskim charyzmatem - wyznaje kapłan.

Zakład Karny w Krakowie-Nowej Hucie jest jednostką typu półotwartego dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz dla młodocianych, a także ośrodkiem półotwartym i otwartym dla skazanych kobiet, które odbywają karę po raz pierwszy, dla młodocianych i recydywistek. Ponadto przebywają tu skazani chorzy na cukrzycę insulinozależną oraz kobiety poruszające się na wózkach inwalidzkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama