Nowy numer 13/2024 Archiwum

Potęga chóralnych psalmów przejdź do galerii

12 chórów z Polski, Estonii, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii prezentuje swe umiejętności wokalne podczas odbywającego się po raz pierwszy Krakowskiego Festiwalu Sakralnej Muzyki Chóralnej "Cracovia Sacra".

To już trzeci międzynarodowy festiwal chóralny, obok Festiwalu Adwentowego i Festiwalu  "Cracovia Cantans", który odbywa się w Krakowie z inicjatywy niezmordowanego Macieja Przerwy.

- Kraków jest słynny ze swojej historii duchowej, wyrażającej się m.in. w religijnej muzyce chóralnej rozbrzmiewającej przez wieki aż do teraz w jego licznych świątyniach. Dlatego pomyśleliśmy, by kolejny z organizowanych przez nas festiwali chóralnych poświęcić wyłącznie muzyce sakralnej - powiedział M. Przerwa, dyrektor organizacyjny I Festiwalu „Cracovia Sacra”.

Dzisiaj w ewangelickiej świątyni św. Marcina  (ul. Grodzka 58) odbywają się przesłuchania w ramach konkursu festiwalowego. Śpiewały już chóry ze Słowenii, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Od godz. 16. do 17.30 w tej świątyni, dawnym kościele karmelitanek bosych, zaprezentują się kolejne zespoły z Łotwy i Polski.

Chóry ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Carmen Moreno z  Hiszpanii. Znaleźli się w jego składzie także inni wytrawni chórmistrzowie: Bernhard Gfrer z Austrii, Ałła Jastriebowa z Rosji. Richards Dubra z Łotwy i Paweł Łukaszewski z Polski.

- Podobnie jak w innych festiwalach tego samego organizatora,  w dzisiejszych wykonaniach ujmowało mnie szczególnie doskonałe sharmonizowanie i czystość głosów oraz duże zróżnicowanie repertuarowe. Chóralna potęga psalmów zabrzmiała w "Psalmie 32: Richte mich, Gott" Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego wykonanym przez chór "Anton Foerster" ze słoweńskiej Lublany i "Psalmie 70: Boże wiecznej mocy, Twej żądam pomocy" Macieja Małeckiego w mistrzowskim wykonaniu krakowskiego chóru "Insieme" pod dyrekcją Moniki Bachowskiej  - powiedział Alojzy Baron, emerytowany historyk, archiwista, wieloletni śpiewak chórów krakowskich.

Dzisiaj wieczorem odbędą się również dwa koncerty festiwalowe: w kościele św. Katarzyny (godz. 19, ul. Augustiańska 7) oraz świętych Piotra i Pawła (21.15, ul. Grodzka 52 A)

Festiwal zakończy się w niedzielę 30 czerwca koncertem galowym w kościele św. Katarzyny (godz. 15) oraz wieczornym koncertem w pijarskim kościele Przemienienia Pańskiego (19.45, ul. Pijarska 2).

Wstęp na koncerty i przesłuchania festiwalowe jest bezpłatny. Szczegóły na stronie internetowej: www.cracoviasacra.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy