Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wawel dla Notre Dame. Zbiórka pieniędzy na odbudowę paryskiej katedry

W kaplicy Załuskiego w katedrze na Wawelu wystawiono skarbonkę, do której zbierane są datki na odbudowę katedry Notre Dame.

W kaplicy ustawiona została bożonarodzeniowa szopka krakowska, która w 2015 r. była prezentowana w paryskiej katedrze. Obok szopki - skarbonka, do której wrzucane są datki.

- Mamy świadomość, czym jest każda katedra dla biskupa i dla narodu, i jak wielki wysiłek towarzyszy zachowaniu dziedzictwa, które zostało nam powierzone przez naszych przodków - wyjaśniał dziennikarzom proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Zdzisław Sochacki. - Wiemy też doskonale, że za troską i wielką odpowiedzialnością idzie też wysiłek materialny, by utrzymać to dziedzictwo - dodał.

Zbiórka na odbudowę katedry w Paryżu jest także formą spłaty długu wdzięczności, jaki pracownicy katedry wawelskiej zaciągnęli wobec gospodarzy Notre Dame. Gościli tam 1,5 roku temu. - Wtedy mogliśmy się w tym miejscu modlić, czcząc relikwie Korony Cierniowej Jezusa Chrystusa i nawiedzając to historyczne miejsce, ważne dla narodu francuskiego i całej Europy - mówił ks. Sochacki.

Szopka powstała w pracowni rodziny Markowskich. W 2010 r. wysoka na 5 m budowla wygrała Konkurs Szopek Krakowskich, a w 2015 r. była pokazywana w Notre Dame. - Nasza szopka była tam prezentowana w bardzo szczególnym okresie, tuż po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Widziało ją około 2 mln osób. To dla nas powód do wielkiej dumy - powiedział Marek Markowski. Kiedy wybuchł pożar w paryskiej katedrze, rodzina Markowskich zaczęła się zastanawiać, w jaki sposób wyrazić swoją solidarność i pomóc w odbudowie. Dzięki życzliwości ks. Sochackiego mogli ponownie złożyć szopkę i umieścić ją w katedrze na Wawelu. Tam, do końca września, będzie ona "kwestowała" na rzecz odbudowy Notre Dame.

Pożar w paryskiej katedrze wybuchł 15 kwietnia.Objął XIX-wieczną iglicę świątyni, dach i jedną z wież, ale główna konstrukcja budowli ocalała. Obecnie trwają prace mające przywrócić katedrze jej dawny blask.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • kskiba19
  02.07.2019 14:09
  Katedra Notre Dame jest własnością państwa francuskiego. Po co dokładać im się do budżetu?
  doceń 2
 • dziwne
  03.07.2019 07:50
  a wielcy sponsorzy którzy zadeklarowali prawie miliard euro na remont? chyba wystarczy ?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL