Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

W Kopalni Soli "Wieliczka" zebrano prawie 50 litrów krwi

11 lipca mieszkańcy powiatu wielickiego po raz kolejny nie zawiedli i tłumnie wzięli udział w kolejnej akcji "Podaruj krew, podaruj życie".

Personel z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie od samego rana miał mnóstwo pracy. W sumie 121 osób oddało 49,5 litra krwi.

- Pierwszą zbiórkę zorganizowaliśmy w lipcu 2016 roku. Inspiracją były Światowe Dni Młodzieży. Chcieliśmy uczcić wydarzenie, pomagając i zachęcając do pomocy - wyjaśnia genezę przedsięwzięcia Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka".

Podczas 7 dotychczasowych akcji zebrano prawie 400 litrów krwi od ponad 770 osób.

- Ogromne zainteresowanie akcją bardzo cieszy. Jak najlepiej świadczy to o uczestnikach, wśród których za każdym razem jest wielu wieliczan - podkreśla Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna. - Szczególnie ujmujące jest ich podejście do oddawania krwi. Na pytanie, dlaczego to robią, odpowiadają zgodnie: "Bo tak trzeba!". Cieszę się, że przychodzą dzielić się krwią właśnie do kopalni - latem do nadszybia Regisu, zimą zaś do komory Haluszki - mówi.

Tradycyjnie podczas "kopalnianej" zbiórki każdy krwiodawca, oprócz należnego mu posiłku regeneracyjnego, otrzymał bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej lub Trasy Górniczej. Dodatkowym upominkiem była książka "UNESCO, Mina i górnicy".

Następna zbiórka krwi odbędzie się19 grudnia w podziemiach zabytkowej kopalni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy