GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Seminarium 35+ przeniesione z Krakowa do Łodzi

Nowym rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń został ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.

Seminarium dla starszych kandydatów będzie się mieściło w wydzielonej części gmachu łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława Kostki.

- Wraz z innymi rektorami byłem przy początkach pomysłu tego seminarium, więc trudno, żebym nie czuł się za nie odpowiedzialny. Czuję się odpowiedzialny za ludzi, których tam poznałem, jeszcze będąc w Krakowie - mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej wywiadzie podkreśla on, że klerycy seminarium 35+ "wnoszą do Kościoła, do prezbiterium, do którego wejdą, ciekawe doświadczenia, inne niż ksiądz, który przyszedł do seminarium zaraz po maturze".

- W tym widzę wielką wartość tego seminarium. My wszyscy, jako Kościół, powinniśmy się czuć odpowiedzialni za tych ludzi - mówi abp Ryś.

Abp Ryś o Seminarium 35+ w Łodzi, wywiad. Łódź, 2019.
Archidiecezja Łódzka

Jak informuje ks. Sławomir Szczyrba, ojcem duchownym seminarium 35+ będzie ks. Zbigniew Wołkowicz. Klerycy będą mieszkali na trzecim piętrze gmachu łódzkiego seminarium.

- Atutem naszego seminarium będzie to, że klerycy nie będą musieli nigdzie dojeżdżać, tak jak do tej pory z Nowej Huty do centrum Krakowa. Na miejscu mogą korzystać z dość zasobnej czytelni. Będą mieli osobne mieszkania, ale będzie też wspólnota stołu - opowiada, również w wywiadzie na stronie archidiecezji, nowy rektor.

Ks. Szczyrba o łódzkim Seminarium 35+, wywiad. Łódź, 2019.
Archidiecezja Łódzka

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń działało w Krakowie od pięciu lat. W tym roku 25 maja święcenia kapłańskie przyjął jeden z jego absolwentów - ks. Piotr Cempel (mianowany później wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama