We wtorek 30 lipca minie 80 lat od chwili, gdy benedyktyni powrócili po 123 latach do swego klasztoru w podkrakowskim wówczas Tyńcu. Współczesna tyniecka wspólnota mnisza będzie dziękowała za to m.in. w trakcie dziękczynnej Mszy św.
Zostanie ona odprawiona 30 lipca o godz. 18.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na terenie opactwa. Mszy św. odprawionej po łacinie będzie przewodniczył o. Bernard Lorent, opat klasztoru w belgijskim Maredsous. Wspólnota będzie dziękowała w jej trakcie Panu Bogu za to, że 80 lat temu dał ducha gorliwości ich braciom, którzy powrócili do Tyńca, aby wskrzesić życie benedyktyńskie.
Nabożeństwo zostanie poprzedzone odbywającymi się od godz. 12 do 18 na terenie opactwa pokazami w ramach dnia otwartego "Tajniki konserwacji dla każdego".
- Benedyktyni powrócili w 1939 r. do zrujnowanego klasztoru i przez długie lata pracowali na rzecz jego odnowy. Obecnie klasztor powrócił do swojej dawnej świetności, ale utrzymanie cennej, zabytkowej struktury tego miejsca wymaga ciągłych prac konserwatorskich - poinformowała Marta Sztwiertnia z benedyktyńskiej Fundacji "Chronić Dobro".
Uczestnicy bezpłatnych pokazów pracy konserwatorów, zatrudnionych w opactwie tynieckim, będą mogli zobaczyć ich w akcji renowacyjnej. Od godz. 14 do 18 będzie można spotkać się z kolei z wolontariuszami z całej Europy, którzy przyjechali do Tyńca, by wspomóc prace konserwatorskie.
W muzeum opactwa czynna jest zaś wystawa czasowa "80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca. Podnieśmy z ruin polskie Monte Cassino".