Nowy numer 41/2019 Archiwum

80 lat temu mnisi wrócili do Tyńca

We wtorek 30 lipca minie 80 lat od chwili, gdy benedyktyni powrócili po 123 latach do swego klasztoru w podkrakowskim wówczas Tyńcu. Współczesna tyniecka wspólnota mnisza będzie dziękowała za to m.in. w trakcie dziękczynnej Mszy św.

Zostanie ona odprawiona 30 lipca o godz. 18.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na terenie opactwa.  Mszy św. odprawionej po łacinie będzie przewodniczył o. Bernard Lorent, opat klasztoru w belgijskim Maredsous. Wspólnota będzie dziękowała w jej trakcie Panu Bogu za to, że 80 lat temu dał ducha gorliwości ich braciom, którzy powrócili do Tyńca, aby wskrzesić życie benedyktyńskie.

Nabożeństwo zostanie poprzedzone odbywającymi się od godz. 12 do 18 na terenie opactwa pokazami w ramach dnia otwartego "Tajniki konserwacji dla każdego".

- Benedyktyni powrócili w 1939 r. do zrujnowanego klasztoru i przez długie lata pracowali na rzecz jego odnowy. Obecnie klasztor powrócił do swojej dawnej świetności, ale utrzymanie cennej, zabytkowej struktury tego miejsca wymaga ciągłych prac konserwatorskich - poinformowała Marta Sztwiertnia z benedyktyńskiej Fundacji "Chronić Dobro".

Uczestnicy bezpłatnych pokazów pracy konserwatorów, zatrudnionych w opactwie tynieckim, będą mogli zobaczyć ich w akcji renowacyjnej. Od godz. 14 do 18 będzie można spotkać się z kolei z wolontariuszami z całej Europy, którzy przyjechali do Tyńca, by wspomóc prace konserwatorskie.

W muzeum opactwa czynna jest zaś wystawa czasowa "80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca. Podnieśmy z ruin polskie Monte Cassino".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL