W bazylice Mariackiej będzie on rozbrzmiewał od 1 stycznia 2020 r., kiedy rozpoczną się obchody jubileuszu 700. rocznicy konsekracji świątyni.
Po raz pierwszy jego dźwięk usłyszeli wierni zebrani w bazylice Mariackiej w dniu odpustu parafialnego, czyli 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Chwilę wcześniej, w homilii, metropolita krakowski zauważył, iż na nowym dzwonie znajduje się napis "Dues Meus", co znaczy: "Mój Bóg". - Samą swoją obecnością współbrzmi on z (pozostałymi) dzwonami poświęconymi Maryi, tworząc z nimi harmonijny dialog. Jego dźwięk przypomina prawdę o św. Józefie, który razem z Maryją uczestniczył w dziele zbawczym - przyjął Bogarodzicę do siebie i razem z Nią dzielił trudy i troski - mówił arcybiskup, dodając: - Bliskość Maryi i Józefa znajduje swoje przedłużenie w bijących sercach dzwonów, poświęconych Świętym Małżonkom.
Do tej pory w bazylice Mariackiej były cztery dzwony, a dwa z nich są związane z postacią Maryi: Królewski Tenebrat - "Ave Maria" z 1388 roku i Rycerski Półzygmunt - "Bogurodzica” z 1438 roku. - Na pierwszym z nich, rozbrzmiewającym w niedziele i święta o godz. 9.50, widnieje łaciński napis: "Zdrowaś, Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus". Na drugim, który słychać w piątki o godz. 15.04 i codziennie o godz. 21.05, można przeczytać: "Na mój głos pobożny przyjdź na pomoc ludowi [Twojemu], Maryjo. O, Królu chwały, przybądź w pokoju. Maryjo, Matko łaski, Matko miłosierdzia, także i nas ochroń od wroga, [a] w godzinie śmierci przyjmij. Amen" - zaznaczył metropolita.
Wskazał także, że wołanie tych wszystkich dzwonów jest szczególne. Wołają one bowiem o Bogu - Królu Chwały, o Maryi - Matce Miłosierdzia i o św. Józefie - Mężu Sprawiedliwym. - Te dzwony są wołaniem ludzi do Boga, by przyszedł do nas z łaską pokoju; do Maryi, by broniła nas od nieprzyjaciela; i do św. Józefa. Są też wyznaniem wiary: Bóg mój. W ich dźwiękach mamy też usłyszeć ich i nasze wołanie do Tego, który jest bogaty w miłosierdzie - przekonywał metropolita.
Dzwon "Józef z Nazaretu" został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, z kolei w firmie Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika zamontowane zostały serce i stojak. Do stycznia będzie go można podziwiać, bowiem zostanie on przeniesiony do jednej z kaplic i tam będzie eksponowany. Od 1 stycznia 2020 r. w jego brzmienie będzie się można wsłuchiwać każdego dnia w samo południe, tuż po hejnale z Wieży Mariackiej.
Dzwon waży 700 kg (w ten sposób nawiązuje do 700-lecia kościoła). Jego średnica wynosi 103 cm. Wystrój dzwonu nawiązuje do gotyku, a także zawiera tradycyjne herby Krakowa, obecnego metropolity i historycznego fundatora parafii z ok. 1222 roku - bp. Iwona Odrowąża.
Posłuchaj całej homilii abp. Jędraszewskiego: