Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ratownicy dotarli do ciał poszukiwanych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Kolejne informacje na temat wciąż trwającej tam akcji ratunkowej TOPR przekaże w sobotę po południu.

Jak poinformował dyżurny, ratownikom udało się w piątek dotrzeć do ciał obu poszukiwanych grotołazów. Ciała, bez oznak życia, znajdują się koło siebie w miejscu, które wcześniej TOPR określił jako najbardziej prawdopodobne.

Przypomnijmy. Od soboty 17 sierpnia w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwa akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Według ustaleń ratowników, w momencie, kiedy grotołazi penetrowali ten zakamarek jaskini, nastąpił gwałtowny przybór wody, który odciął im możliwość ucieczki. Przypuszczają oni, że na skutek podniesienia się poziomu wody mógł też nastąpić skok ciśnienia.

W czwartek 22 sierpnia ratownicy, po wielu dniach poszerzania przez pirotechników wąskich korytarzy jaskini, dotarli do ciała pierwszego z mężczyzn i założyli - z dużym prawdopodobieństwem - że tuż obok znajduje się ciało drugiego z grotołazów. Dziś te przypuszczenia się potwierdziły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama