Nowy numer 50/2019 Archiwum

Ratownicy dotarli do ciał poszukiwanych grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Kolejne informacje na temat wciąż trwającej tam akcji ratunkowej TOPR przekaże w sobotę po południu.

Jak poinformował dyżurny, ratownikom udało się w piątek dotrzeć do ciał obu poszukiwanych grotołazów. Ciała, bez oznak życia, znajdują się koło siebie w miejscu, które wcześniej TOPR określił jako najbardziej prawdopodobne.

Przypomnijmy. Od soboty 17 sierpnia w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwa akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Według ustaleń ratowników, w momencie, kiedy grotołazi penetrowali ten zakamarek jaskini, nastąpił gwałtowny przybór wody, który odciął im możliwość ucieczki. Przypuszczają oni, że na skutek podniesienia się poziomu wody mógł też nastąpić skok ciśnienia.

W czwartek 22 sierpnia ratownicy, po wielu dniach poszerzania przez pirotechników wąskich korytarzy jaskini, dotarli do ciała pierwszego z mężczyzn i założyli - z dużym prawdopodobieństwem - że tuż obok znajduje się ciało drugiego z grotołazów. Dziś te przypuszczenia się potwierdziły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama