Nowy numer 17/2024 Archiwum

Chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża zaprezentowana w Krakowie

Przedstawia ona św. Jacka klęczącego przed objawiającą mu się Maryją z Dzieciątkiem.

W krakowskim klasztorze dominikanów zachowały się dwie chorągwie przedstawiające św. Jacka. Starsza z nich, z haftowanym wizerunkiem, była wykorzystana podczas jego kanonizacji w roku 1594. To najstarszy taki obiekt na świecie.

Druga to wykonana niedługo po kanonizacji kopia, na której umieszczono malowane przedstawienie św. Jacka. To ją poddano konserwacji i zaprezentowano 8 września w Krakowie. Docelowo ma ona być częścią ekspozycji Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, którego otwarcie zaplanowano na 2021 rok.

Prezentacji chorągwi towarzyszył wykład prof. Marka Walczaka. Tłumaczył on m.in., że chorągwie kanonizacyjne były zwykle pierwszymi oficjalnymi wizerunkami świętych i stawały się punktem odniesienia dla całej późniejszej ikonografii.

Chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża zaprezentowana w Krakowie   Św. Jacek Odrowąż jest jednym z najpopularniejszych polskich świętych. Jego wizerunki znajdują się niemal w każdym dominikańskim kościele na całym świecie. Miłosz Kluba /Foto Gość

Z kolei konserwator dzieł sztuki Marcin Ciba podkreślał, jak trudnym procesem była konserwacja chorągwi. Problemem była m.in. dwustronność dzieła (na obu stronach jest ten sam wizerunek św. Jacka, ale w lustrzanym odbiciu). Nie można było, tak jak to się dzieje na przykład w przypadku obrazów, wykorzystać odwrotu dzieła do naklejenia łat czy wzmocnienia płótna.

Ze względu na rozmiary chorągwi (2,80 na 3,20 m) wyzwaniem było także umieszczenie go w specjalnie zbudowanej, ważącej ponad 400 kg kasecie, w której chorągiew jest prezentowana.

Kaseta została zaprojektowana tak, by możliwe było po pewnym czasie wyjęcie i obrócenie chorągwi. Dzięki temu także jej druga strona będzie mogła być pokazywana.

Chorągiew została odnaleziona w 2009 r. wśród rzeczy zgromadzonych przez o. Adama Studzińskiego (z wykształcenia konserwatora sztuki). Jednak dopiero w 2017 r. udało się znaleźć pieniądze na jej konserwację. Łącznie to 270 tys. zł, przekazanych przez krakowski magistrat.

Prace, w które zaangażowanych było kilkanaście osób, trwały dwa lata. Ich przebieg można zobaczyć na wystawie przed wejściem do krakowskiego klasztoru dominikanów (ul. Stolarska).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy