Nowy numer 2/2021 Archiwum

Górale zapraszają na wspólną modlitwę w ramach akcji Polska pod Krzyżem

Odbędzie się ona w Zakopanem w najbliższą sobotę 14 września na Dolnej Równi Krupowej i w kościele Świętego Krzyża.

Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan w Polsce, przypomina, że Jan Paweł II w 1997 r., podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią, polecił góralom, by zawsze bronili krzyża. - Teraz trzeba ten testament naszego umiłowanego Ojca Świętego wypełnić. U nas, na Podhalu, jest też taka śpiewka: "Górole, górole, wy se pamiętajcie, że wasza ojczyzna w krzyzu na Giewoncie". I dlatego chcę was wszystkich zaprosić do Zakopanego - mówił A. Skupień.

Górale włączają się bowiem w akcję Polska pod Krzyżem i 14 września organizują wielkie modlitewne spotkanie. Rozpocznie się ono o godz. 14 na Dolnej Równi Krupowej. - Różańcem (część bolesna) będziemy prosić, by w naszej ojczyźnie krzyż był na swoim miejscu - i w naszych sercach, i w tych miejscach, w których nauczyliśmy się, że ma wisieć - zaznacza prezes ZP.

O godz. 14.30 powitana zostanie figura Matki Bożej Ludźmierskiej i odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 15 rozpocznie się natomiast Msza św., a następnie, od godz. 17, trwać będzie Droga Krzyżowa. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w monstrancji fatimskiej. O godz. 18.30 zaplanowano adorację relikwii Krzyża Świętego, a o godz. 19 wszyscy zebrani na Dolnej Równi Krupowej zobaczą retransmisję konferencji Lecha Dokowicza, którą wygłosi we Włocławku.

O godz. 21 spotkanie przeniesie się do kościoła Świętego Krzyża, gdzie odmówiony zostanie Apel Jasnogórski, a następnie, do godz. 6.30 w niedzielny poranek, trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Wtedy zostanie też odprawiona Msza św. kończąca czuwanie.

"W związku z atakiem na Krzyż po tragicznych wydarzeniach sierpniowych w Tatrach postanowiliśmy się włączyć do modlitwy organizowanej przez świeckich. Zapraszam więc, by stanąć w obronie krzyża i wartości chrześcijańskich. (...) Dwa lata temu zgromadziliśmy się wokół granic Polski, aby w wielkiej modlitwie różańcowej wypraszać łaski dla Polski i świata. W ciągu dwóch lat miały miejsce w Polsce wydarzenia, które wcześniej były nie do pomyślenia. Bluźnierstwa, znieważanie sakramentów i świętych wizerunków, napaści na kościoły oraz księży, szerzące się antychrześcijańskie ideologie, opuszczanie stanu kapłańskiego przez księży, a po 22 sierpnia także stwierdzenie, że krzyż zabija. (...) Dlatego właśnie chcemy zgromadzić całe Podhale na modlitwie w obronie krzyża" - napisał z kolei w specjalnym ogłoszeniu ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem i dziekan dekanatu Zakopane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama