Nowy numer 41/2019 Archiwum

Japońska opera inspirowana dziełem św. Maksymiliana

Spektakl "Zapomniani chłopcy" zostanie zaprezentowany w Operze Krakowskiej.

Zespół z Japonii wystąpi w piątek z muzyczną opowieścią o trudnych dziejach chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Inspiracją do napisania opery było przesłanie misyjne Ojca Maksymiliana Kolbego, którego sylwetka jest wciąż dobrze znana w Japonii.

Historia rozpoczyna się, gdy duch Ojca Kolbego pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami. Święty chce wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach. Byli oni uczniami misjonarza Franciszka Ksawerego i jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli z portu w Nagasaki w podróż do Europy, gdzie zostali dobrze przyjęci. Po powrocie z ośmioletniej podróży napotkali jednak przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa.

Po raz pierwszy utwór został wystawiony w 1990 roku w Nagasaki. Tam też wystawiano ją 58 razy, w pozostałych częściach Japonii 55, a w Europie 25 razy. Łącznie pokazano 138 przedstawień. Jest to opera z przesłaniem chrześcijańskim. Dzieło zyskało przychylność św. Jana Pawła II. Polski papież oglądał jego fragmenty w Watykanie.

Japońscy artyści zaprezentują je również w Niepokalanowie, Warszawie i Oświęcimiu.

Wydarzenie zyskało osobistą rekomendację kardynała Nagasaki Manyo Maeda. „Modlę się o to, aby przesłanie światowego pokoju, którym jest przepełniona opera, nacechowane ciepłem wobec ludzi reprezentujących różne obrazy życia, wlało światło nadziei do współczesnego niespokojnego świata” – napisał hierarcha, który widział dzieło już trzy razy.

W operze pod dyrekcją Zygmunta Magiery występują soliści japońskich scen operowych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, a także Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Kompozytorem dzieła jest Minao Shibata, a autorem tekstu Edward Ishita.

Wydarzenie odbywa się z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL