Nowy numer 41/2019 Archiwum

Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc dla Wenezueli

W kraju pogrążonym w kryzysie niemowlęta nie są szczepione już od dwóch lat. PMM chce to zmienić.

By przekonać się, jak dokładnie wygląda sytuacja i ocenić potrzeby mieszkańców, do Wenezueli poleciała niedawno Małgorzata Olasińska-Chart z działającej od 25 lat w Krakowie Polskiej Misji Medycznej. Na miejscu współpracowała z organizacją Deus Caritas Est.

- Widziałam dzieci chorujące na dawno zapomniane w Polsce choroby: dengę, żółtaczkę, zapalenie opon mózgowych, na choroby wynikające z niedożywienia. W szpitalach panują spartańskie warunki - nie ma tam niczego (lekarka ze łzami w oczach pokazywała mi puste lodówki), a zasady higieny nie są przestrzegane. Na oddziale, gdzie znajdują się noworodki, personel bezsilnie siedzi w dyżurce. Wszyscy prosili mnie o pomoc - opowiada.

W szpitalu spotkała m.in. Rebekkę Gamez i jej córeczkę Mię. Mama nie może jej karmić piersią, a dziecko, które cierpi na wymioty, biegunki oraz infekcję bakteryjną, nie toleruje mleka w proszku. By pomóc córce, Rebecca kupiła lekarstwo na czarnym rynku, a do szpitala musiała przynieść swoją pościel, jedzenie, środki higieniczne i lekarstwa.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko w 2017 r. na skutek braku dostępu do leków oraz sprzętu medycznego śmiertelność wśród matek w Wenezueli wzrosła o 65 proc., a wśród niemowląt - o 30 proc. Odnotowano także największy na świecie (ponaddziesięciokrotny) wzrost zachorowania na malarię. Pomoc humanitarną utrudnia rząd, który blokuje dostawy żywności oraz leków i sprzętu medycznego. Część lekarstw można dostarczyć z sąsiedniej Kolumbii, jednak zdarza się, że na pomoc jest już za późno.

- Ośrodek Zdrowia w Caracas, przygotowany dla mieszkańców Wenezueli przez kolumbijski Czerwony Krzyż, przyjmuje dziennie kilkaset osób i każdego dnia ok. 100 dzieci jest szczepionych. Kobiety z niemowlętami przechodzą przez granicę kolumbijsko-wenezuelską i stoją w kolejkach, aby jak najszybciej zaszczepić swoje dziecko. Najbardziej potrzebne są szczepionki przeciwko pneumokokom i żółtaczce. Te drugie nie są dostępne od kilkunastu miesięcy, a od 2012 r. nie szczepi się dzieci przeciwko pneumokokom - mówi M. Olasińska-Chart i prosi o pomoc w zakupie szczepionek przeciwko żółtaczce.

Szczegółowe informacje, jak można to zrobić, oraz o całej akcji PMM w Wenezueli można znaleźć na www.pmm.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL