Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Trwa zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci na Kresach

Akcja "Kredkobranie" potrwa jeszcze tylko do końca września.

Organizują ją po raz drugi krakowska Fundacja "Ignatianum" (działająca przy Akademii "Ignatianum") oraz Stowarzyszenia "Korzenie". Towarzyszy jej hasło: "Niech uśmiech na twarzach dzieci nigdy nie znika".

Rozpoczynając nowy rok szkolny, dzieci zazwyczaj marzą o sukcesach sportowych, naukowych czy muzycznych. Na Litwie, Białorusi i Ukrainie marzą o czymś innym - o nowym tornistrze z piórnikiem, kredkach i tym wszystkim, na co ich rodziców po prostu nie stać.

- "Kredkobranie", czyli zbiórka przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych, ma więc pomóc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkającemu na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane dary trafią do szkół, głównie polskich, oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma im pokazać, że ich przyjaciele z "Macierzy" pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą ich wesprzeć - tłumaczy Tomasz Konturek, koordynator akcji.

Zeszłoroczna edycja "Kredkobrania" zjednoczyła we wspólnym dziele dzieci, młodzież i rodziców z ponad 80 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. - Dzięki zebraniu ponad 15 tys. sztuk różnych przyborów szkolnych - kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych - pomogliśmy prawie 700 dzieciom z Litwy i Ukrainy - opowiada T. Konturek.

W akcję mogą się włączyć zarówno całe szkoły, jak i poszczególne klasy, różne inne placówki i organizacje oraz osoby indywidualne.

Dary, które w październiku trafią za wschodnią granicę, zbierane będą do końca września. Można je przynosić do budynku Akademii "Ignatianum" w Krakowie (ul. Kopernika 26). Na specjalne konto można też wpłacać datki, które zostaną przekazane na zakup darów oraz ich transport na Kresy. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.fundacjaignatianum.pl, jak również pisząc pod adres: kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub dzwoniąc pod numer: +48 785 042 119.

Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz ks. prof. Józef Bremer SJ, rektor Akademii "Ignatianum" w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy