Potrwa on do końca 2020 r. i zostaje ogłoszony w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Poinformował o tym abp Marek Jędraszewski w specjalnym liście, który został odczytany 29 września we wszystkich kościołach diecezji. Metropolita przypomina w nim m.in., że całe życie Karola Wojtyły upłynęło pod znakiem wielkich zmagań o ocalenie największych i najbardziej świętych chrześcijańskich i narodowych wartości. Były to zarówno jego osobiste zmagania, jak i zmagania Polski i całego Kościoła.
"W tej właśnie perspektywie trzeba spojrzeć na jego I pielgrzymkę do Polski. Z zasiewu jego pielgrzymiego słowa i z żaru jego modlitwy do Ducha Świętego o odnowienie oblicza polskiej ziemi rok później narodziła się »Solidarność«, a w konsekwencji jesienią 1989 roku doszło do radykalnych przemian w naszej części Europy, przekreślając w ten sposób ustalenia podjęte przez wielkie mocarstwa w Jałcie w 1945 roku" - pisze metropolita.
Z kolei kiedy Jan Paweł II przybył do Polski po raz 5., w 1991 r, z determinacją wskazywał na fundamenty, na których trzeba budować jej autentyczną wolność. Tymi fundamentami są wszystkie przykazania Dekalogu.
"Obecnie przyszło nam żyć w czasach, w których pojawiło się kolejne wielkie zagrożenie dla naszej wolności - i to o charakterze totalitarnym. Jego źródłem jest - podobnie ja w totalitaryzmach XX w. - radykalne odrzucenie Boga. W konsekwencji tego odrzucenia głosi się zupełnie nową wizję człowieka, która sprawia, że staje się on karykaturą samego siebie. W ramach ideologii gender usiłuje się bowiem zatrzeć naturalne różnice między kobietą a mężczyzną. Co więcej, poprzez agresywną propagandę ideologii LGBT w imię tak zwanej »tolerancji« i »postępu« wyśmiewa się i szydzi z największych dla nas świętości" - podkreśla metropolita i dodaje: "Równocześnie przymusza się ludzi, w tym także osoby wierzące, do propagowania ideologii LGBT. Tym samym, łamiąc wolność sumienia, nakłania się ich do tego, aby odchodzili oni od zasad wyznawanej przez siebie chrześcijańskiej wiary. Wyraźnie to nam przypomina totalitarne czasy PRL-u, gdy awanse społeczne były zagwarantowane jedynie dla członków komunistycznej partii, a osoby wierzące były traktowane jako obywatele drugiej kategorii. Innym bardzo groźnym przejawem tej ofensywy anty-moralności jest wprowadzanie przez niektóre samorządy do przedszkoli i do szkół zalecanych przez WHO programów seksedukacji, które w swych treściach prowadzą do wielkich duchowych krzywd wyrządzanych dzieciom i młodzieży. Wszystko to w oczywisty sposób jest obrazą Boga Stwórcy".
Wskazuje on również, że aprobata tego rodzaju programów, zgoda na nie i współudział w nich jest ciężkim przewinieniem moralnym. Metropolita przekonuje więc, że "w tej dramatycznej godzinie naszych czasów potrzebna jest wielka modlitwa - za siebie, za nasze rodziny, za nasz polski naród, za Kościół, za Europę". Dlatego tegoroczne nabożeństwa październikowe mają być w naszej diecezji jedną wielką modlitwą różańcową w intencji naszego narodu i Kościoła w Polsce.
"Równocześnie zarządzam, by od 1 listopada br. aż do końca 2020 roku we wszystkich kościołach i kaplicach publicznych, pół godziny przed wieczorną Mszą św. odbywała się cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, na koniec której należy odmówić jedną dziesiątkę Różańca i Litanię do św. Jana Pawła II. Niech ta szczególna modlitwa, zanoszona do Boga w 100-lecie jego urodzin, stanie się wyrazem naszej wielkiej wdzięczności za dar Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II Wielkiego, a jednocześnie naszą serdeczną prośbą, aby nieustannie wstawiał się za swoją ukochaną ojczyzną, za tak bliskim jego sercu Krakowem i całą Archidiecezją Krakowską" - prosi abp Jędraszewski.