Nowy numer 8/2021 Archiwum

XV Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły - Robotnika

Pątnicy wędrują śladami młodego Wojtyły od kościoła księży salezjanów na Dębnikach do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymkę organizuje salezjańska parafia św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko, z którą związany był w latach młodości przyszły papież. Jej trasa wiedzie po krakowskiej dzielnicy Dębniki, gdzie młody Karol Wojtyła mieszkał w latach okupacji, śladami wędrówek robotnika fabryki Solvay.

Po raz piętnasty pielgrzymi przeszli tę samą drogę, którą przed laty przemierzał codziennie Karol Wojtyła, idąc do pracy w kamieniołomie. Wydarzenie rozpoczęło się w dębnickim kościele, ale po drodze pątnicy zatrzymali się przy domu, w którym mieszkał sługa Boży Jan Tyranowski przy ul. Różanej 11, w domu przy ul. Tynieckiej 10, gdzie mieszkał Karol Wojtyła przed wstąpieniem do seminarium oraz w kamieniołomie na Zakrzówku, który był miejscem jego pracy.

Uczestnicy przeszli także obok dawnych miejsc związanych z byłą fabryką Solvay. Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Zanim pielgrzymi wyruszyli z dębnickiego kościoła, odbyła się tam uroczystość wręczenia stypendiów młodzieży z krakowskiej inspektorii salezjańskiej.

Pomysłodawcami corocznych wędrówek śladami Karola Wojtyły - Robotnika są krakowscy salezjanie. Pierwsza z nich, pomyślana jako żywy pomnik upamiętniający osobę św. Jan Pawła II i lata jego pobytu w parafii na Dębnikach, wyruszyła w 2005 r. W 2007 r. pielgrzymkę prowadził nieżyjący już biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, salezjanin.

Obecnie w pielgrzymce, która liczy ok. 750 osób, biorą udział wierni z parafii dębnickiej w Krakowie oraz innych parafii: z Krakowa, Lublina, Kielc, Raciborza, Pogrzebienia, Kobyli, Kietrza, Torunia, Limanowej.

XV Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły - Robotnika   Przed wyruszeniem w drogę młodzież salezjańska odebrała stypendia. Salezjanie Inspektoria Krakowska

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama