GN 48/2020 Archiwum

Kraków. W Płaszowie mają sanktuarium przejdź do galerii

Metropolita krakowski oficjalnie ustanowił dziś kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa.

Parafia płaszowska prowadzona przez księży sercanów działa od 80 lat. Jednak już w 1931 r. w  sercańskiej kaplicy zawisnął znajdujący się niegdyś w kościele parafialnym w podkrakowskim Czernichowie, a potem u rodziny Cichoniów, średniowieczny obraz Matki Bożej. Rychło rozwinął się w tym miejscu kult maryjny. Proszono Matkę Bożą Płaszowską szczególnie o pomyślność dla rodzin oraz dar macierzyństwa. Owocem próśb zanoszonych do Boga za pośrednictwem MB Płaszowskiej było wiele uzyskanych łask. Doceniał to bp Karol Wojtyła, inicjując w 1959 r. ustanowienie parafialnego odpustu ku czci Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, oraz kard. Franciszek Macharski, koronując w 1991 r. wizerunek MB Płaszowskiej jako Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa.

- Cieszy nas, że nasze sanktuarium maryjne, mające do tej pory charakter parafialny, stało się dziś diecezjalnym. To dla nas zadanie, by jeszcze więcej osób prowadzić do Jezusa i jego Matki. W intencjach macierzyństwa modlimy się w naszym kościele stale, szczególnie w każdą trzecią środę miesiąca. I nie jest chyba źle, skoro w tym roku mieliśmy 89 chrztów przy 28 pogrzebach  - powiedział ks. Zenon Siedlarz SCJ, proboszcz parafii NSPJ w Krakowie-Płaszowie.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama