Znany krakowski pedagog i historyk otrzymał 15 października tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Prof. Jerzy Giza odbierze to wyróżnienie 8 listopada w trakcie uroczystości w ratuszu sądeckim.
Pedagog i historyk, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, od kilkudziesięciu lat mieszka w podwawelskim grodzie, niemniej jest rodowitym sądeczaninem. Urodził się tam w 1957 r. Po maturze w nowosądeckim I LO pojechał studiować historię w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zamiłowanie do historii wyniósł z domu. Jest wnukiem gen. Józefa Gizy, wśród przodków miał także powstańców styczniowych.
Nie zapomniał jednak o mieście rodzinnym. Postaciom historycznym związanym z Nowym Sączem poświęcił kilka swych wartościowych książek, m.in. "Sądecką Listę Katyńską", "Sądeckich generałów", "Organizację Wolność 1918" i "Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922".
- Cieszę, się że mój gród rodzinny pamiętał o tym, że od wielu lat staram mu się wypłacić za to, czego nauczyłem się w nim, wzrastając tam w latach dziecięcych i młodzieńczych - powiedział nowy Honorowy Obywatel Nowego Sącza. - Jestem tym dowodem pamięci tym bardziej wzruszony, że moimi poprzednikami były tak wybitne postacie jak Józef Piłsudski, który otrzymał ten tytuł w 1916 r., jeszcze w latach legionowych, kilku namiestników Galicji, austriacki minister skarbu Julian Dunajewski, prezydenci Rzeczypospolitej: Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński, a także abp Adam Stefan Sapieha - dodał prof. Giza.
Zasłużył się także dla Krakowa, szczególnie w dziedzinie wychowania i kultywowania pamięci narodowej. Uhonorowano go za to tytułem profesora oświaty. Kierowana przez niego od 30 lat Społeczna Szkoła Podstawowa im. Piłsudskiego wychowała już kilkuset dobrze wykształconych i świadomych przeszłości oraz obowiązków absolwentów. Prof. Giza jest także aktywnym członkiem Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Towarzystwie Ratowania Kaplicy Loretańskiej, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wiceprzewodniczącym Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Od wielu lat działa także bardzo aktywnie na niwie kultywowania przyjaźni polsko-węgierskiej. Wraz z delegacją szkolną i młodzieżową orkiestrą dętą z kapucyńskiej parafii w Skomielnej Czarnej brał w 2004 r. w Balatonboglar udział w odsłonięciu pomnika premiera Węgier Pala Telekiego (1879-1941). Teleki w 1920 r. przyczynił się do zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą, przesyłając do Polski duże transporty amunicji. W 1939 r. odmówił Hitlerowi nie tylko zgody na udział Węgier w agresji na Polskę, ale nawet na udostępnienie wojskom niemieckim terytorium węgierskiego. Z jego polecenia otwarto także we wrześniu 1939 r. granice Węgier dla tysięcy żołnierzy polskich oraz uchodźców cywilnych, którzy byli przyjęci z wielką gościnnością. Prof. Giza jest także inicjatorem budowy pomnika Telekiego w Krakowie, który w formie popiersia ma stanąć przy pl. gen. Sikorskiego.