Z początkiem przyszłego roku nastąpią zmiany personalne w najważniejszych krakowskich placówkach muzealnych. Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył 18 października w Warszawie profesorom: Andrzejowi Betlejowi i Andrzejowi Szczerskiemu, nominacje dyrektorskie.
Prof. Betlej, od stycznia 2016 r. dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, zastąpi odchodzącego na emeryturę prof. Jana Ostrowskiego, historyka sztuki, od 1989 r. dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego następcą z kolei zostanie prof. Szczerski, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk współczesnej sztuki europejskiej, od stycznia 2016 do końca marca 2018 wicedyrektor ds. naukowych MNK, prywatnie brat prof. Krzysztofa Szczerskiego, ministra, szefa kancelarii prezydenta RP.
- To jest dobra wiadomość dla tych instytucji, dla Krakowa, ale dla Polski też. Obaj panowie są średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą. To jest gwarancja tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały - powiedział minister Gliński.
Obydwaj urodzeni w 1971 r. nowi dyrektorzy, będący także wykładowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, obejmą swe funkcje 3 stycznia 2020 r. Ich kadencje potrwają 5 lat. W Krakowie wiele osób zaczęło już nazywać prof. Betleja pół żartem - "kasztelanem krakowskim", nawiązując do tego, że w dawnej Rzeczypospolitej każdorazowy kasztelan krakowski, zasiadający także w Senacie, był najwyższym rangą urzędnikiem państwowym, sprawującym m.in. wraz z sześcioma wojewodami pieczę nad Skarbcem Koronnym na Wawelu.
- To świetne wybory, gwarantujące twórczą ciągłość kierowania ważnymi krakowskimi instytucjami muzealnymi. Prof. Betlej sprawdził się jako dyrektor Muzeum Narodowego. To za jego kadencji zorganizowano m.in. wielkie wystawy poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu i polskiemu dziedzictwu kulturowemu. To on również doprowadził do końca trwający blisko 10 lat remont i modernizację Pałacu Czartoryskich. To także wytrawny badacz sztuki nowożytnej na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej, co wiąże się ze specyfiką zbiorów wawelskich. Organizował konferencje i wyprawy naukowe na te tereny. Ich owocem były m.in. prace publikowane w serii "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej", którą redaguje prof. Ostrowski. Warto dodać, że prof. Betlej jest także weteranem Pielgrzymki Krakowskiej. Przez 15 lat pełnił bardzo ważną funkcję kwatermistrza II członu Wspólnoty Drugiej pielgrzymki - Kraków - Śródmieście - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.
- Jego następca, prof. Szczerski, łączy zaś znawstwo sztuki współczesnej, ze znawstwem współczesnego muzealnictwa. Był m.in. kuratorem wystawy "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym oraz orędownikiem i organizatorem w budynku hotelu Cracovia stałej wystawy poświęconej współczesnej architekturze i wzornictwu polskiemu. Jego monografia naukowa "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r.", została w bieżącym roku nominowana do prestiżowego Konkursu o Nagrodę im Jana Długosza, na najlepszą książkę z dziedziny humanistyki - dodał J. Kazubowski