Nowy numer 22/2020 Archiwum

Przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec chce wykreślenia abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły medalu Cracoviae Merenti

- Ten pomysł ma podłoże polityczne - komentuje Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Wczoraj Dominik Jaśkowiec (PO) ogłosił, że zgodnie z tym, co niedawno zapowiedział, zaproponował Radzie Miasta Krakowa zmianę składu kapituły najwyższego krakowskiego odznaczenia, czyli medalu Cracoviae Merenti. Chce on, by zamiast abp. Marka Jędraszewskiego zasiadło w niej dwóch przedstawicieli świata nauki oraz przedstawiciel środowisk twórczych wskazany przez Komisję Kultury RMK. W ten sposób nowa kapituła miałaby liczyć 5 osób, ponieważ w dalszym ciągu będzie należał do niej rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz - jako jej przewodniczący - prezydent Krakowa.

Dominik Jaśkowiec poinformował też, że wystąpił do prezydenta o nadanie medalu Cracoviae Merenti "Tygodnikowi Powszechnemu" w dowód "uznania za wkład w rozwój krakowskiej kultury i niezłomne propagowanie idei kościoła otwartego, która jest bliska mojemu sercu” - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

- Uważam, że ze względu na bardzo kontrowersyjne wypowiedzi i działania poniżające ludzi o innych poglądach abp Marek Jędraszewski nie powinien zasiadać w kapitule najważniejszego, honorowego odznaczenia przyznawanego w Krakowie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dodając, że chodzi mu o całokształt wypowiedzi i działań metropolity, m.in. o jego wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych, relatywizowanie pedofilii oraz sposób zwolnienia pracownic krakowskiej kurii.

- Dominik Jaśkowiec jest bardzo politycznym i partyjnym przewodniczącym RMK, a tego, kto się z nim nie zgadza w wyrażanych poglądach, chce wykreślić. Podobnie było w przypadku odrzucenia kandydatury Agnieszki Radwańskiej do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa (na przeszkodzie stanęły poglądy jej ojca) oraz wtedy, gdy D. Jaśkowiec chciał usunąć koordynator Młodzieżowej Rady Krakowa, powołując na to stanowisko swojego kolegę. Tym razem nie podobają mu się poglądy abp. Jędraszewskiego - komentuje Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący RMK (PiS). - Nagrody Cracovia Merenti nie powinno się upolityczniać. Od wielu lat komisję medalową stanowili prezydent miasta, rektor UJ i metropolita krakowski - dodaje i zapowiada, że klub PiS zagłosuje przeciwko temu projektowi. Głosowanie odbędzie się 6 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama