W środę 23 października ekipy drążące tunel od strony północnej i południowej spotkały się. Uroczyście przebito ostatnie cztery metry skał.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, drugi tunel wydrążono już na długości 1184 m (to ok. 62 proc. całości).
Do października 2019 r. średnio dziennie wywożono z placu budowy i kruszono 1500 ton materiału skalnego. Dotychczas wywieziono ponad 537 tys. m sześc. Do wywiezienia będzie jeszcze prawie 127 tys. m sześc. Do robót strzałowych wykorzystano już 350 ton materiałów wybuchowych. Zużyto prawie 128 tys. m sześc. betonu.
Przebicie prawego tunelu #S7 #SkomielnaBiała @GDDKiA #Małopolska #Kraków @MI_GOV_PL @AMAdamczyk pic.twitter.com/3eswVWViGW
— GDDKIA Kraków (@GDDKiA_Krakow) 23 października 2019
Podczas przebicia ostatniego fragmentu pierwszej nitki tunelu obecny był m.in. minister Andrzej Adamczyk. Jak powiedział, liczy na to, że pierwszą nitkę tunelu pod Małym Luboniem w ciągu zakopianki uda się oddać do użytku przed uruchomieniem całego obiektu. Przyznał, że z takiego rozwiązania zadowoleni byliby kierowcy. Zaznaczył przy tym, że wymaga ono "wielu inicjatyw, uzgodnień, zgód między innymi straży pożarnej oraz generalnego wykonawcy".
Z kolei dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński powiedział PAP, że jest rozważana możliwość wcześniejszego uruchomienia prawego tunelu dla kierowców, ale ta opcja musi brać pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa.
Po 2 latach i 5 miesiącach pracy przebito się przez skały na wylot. GDDKiA KrakówPrace przy drążeniu tunelu trwają od marca 2017 r. Oddanie do użytku całego odcinka tunelowego zakopianki planowane jest na marzec 2021 r.