Budowa tego najnowocześniejszego i największego szpitala w Polsce trwała 4 lata. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w drugiej połowie listopada.
Również w całej Europie Środkowo-Wschodniej będzie to jedna z najlepszych lecznic, a na pewno najlepiej wyposażona.
29 października, podczas uroczystości otwarcia, dyrektor placówki Marcin Jędrychowski podkreślał, że budowa była przedsięwzięciem na niespotykaną dotąd skalę.
- Na 15 ha powstało 10 budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, z czego 2 to sale hybrydowe i transplantacyjne - wylicza dyrektor.
To nie wszystko. Szpital wyposażony jest bowiem w najnowsze, nierzadko jedyne w Polsce urządzenia medyczne, m.in. nóż cybernetyczny, aparat do tomoterapii, aparat RTG O-arm, aparat do radioterapii śródoperacyjnej, robota chirurgicznego i neurochirurgicznego czy systemy do brachyterapii HDR.
W sumie do NSSU kupiono ponad 9 tys. nowoczesnych sprzętów za ponad 288 mln zł oraz ponad 30 tys. sztuk narzędzi chirurgicznych.
Ważną zmianą dla chorych jest także to, że wszystkie sale na oddziałach są teraz dwuosobowe, a każda z nich wyposażona jest w łazienkę. W efekcie, zwiedzając szpital, trudno oprzeć się wrażeniu, że to, co do tej pory polscy pacjenci oglądali na amerykańskich filmach, w końcu staje się dostępne także w naszym kraju.
Pierwsi pacjenci w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego i Kostaneckiego pojawią się już za 3 tygodnie. Jako pierwsze zostaną przeniesione m.in. oddziały nefrologii, chirurgii ogólnej, chorób zakaźnych czy gastroenterologii. Koniec przeprowadzki przewidziano na I kwartał 2020 roku.
- Szpital nie planuje przerwy w udzielaniu świadczeń. Oddziały i poradnie rozpoczną pracę już w dniu przenosin, a wszystko po to, by zmiana była jak najmniej uciążliwa dla chorych - zaznacza dyrektor Jędrychowski dodając, że przeprowadzka, która potrwa od 18 do 20 listopada, będzie wielkim wyzwaniem logistycznym dla całego szpitala.
Wartość całej inwestycji to 1 230 060 000 zł. Większość pieniędzy pochodziła z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak Program Wieloletni Rady Ministrów "Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim" oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 - projekt "Wyposażenie Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim".
Więcej o NSSU napiszemy w numerze 45. "Gościa Krakowskiego" (na 10 listopada).