Lidia i Marcin Pospieszalscy, sportowcy i aktorzy krakowskich scen teatralnych będą gośćmi Namiotu Spotkań, który stanie na Małym Rynku jako główne miejsce tegorocznych wydarzeń.
Ideą Światowego Dnia Ubogich, który w Krakowie odbywać się będzie już po raz trzeci, jest nie tylko doraźna pomoc udzielana osobom wykluczonym, bezdomnym i zmagającym się z biedą. - Zależy nam przede wszystkim na tym, by stworzyć z nimi wspólnotę, nie marginalizować ich - wyjaśnia Julia Bromberek, rzecznik prasowy wydarzenia.
Najważniejszym miejscem kilkudniowych obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie jest Mały Rynek i jego okolice. Tutaj znajdować się będzie Namiot Spotkań, ale także duchowe zaplecze święta, a więc kościół św. Barbary, gdzie w środę rozpocznie się nieustanna, 24-godzinna modlitwa w intencji wszystkich mieszkańców Krakowa, zwłaszcza najuboższych. - W bazylice Mariackiej franciszkanin z Katowic o. Wawrzyniec Jaworski OFM głosić będzie nauki rekolekcyjne dla bezdomnych, wykluczonych i wszystkich, którzy czują, że w różnych sferach życia czegoś im brakuje, bo przecież każdy z nas boryka się z jakimś ubóstwem - przekonuje J. Bromberek.
Drugim adresem jest siedziba Dzieła Pomocy św. Ojca Pio na ul. Smoleńsk. Tam potrzebujący mogą skorzystać z łaźni, przebrać się i odświeżyć. Czekać będą na nich także fryzjerzy, wizażyści i makijażystki. Metamorfozy służą nie tylko poprawie samopoczucia. Mogą być pomocą m.in. dla osób, które chcą wyrobić sobie nowe dokumenty albo szukają pracy i potrzebują zdjęcia do CV.
Trzecie miejsce, gdzie będą odbywały się obchody ŚDU, to krakowskie Planty i okolice Rynku Podgórskiego. Wyruszą tam mobilne patrole wolontariuszy z rozgrzewającą herbatą i zaproszeniem do Namiotu Spotkań.
W Namiocie Spotkań zaplanowano cykl warsztatów artystycznych, tanecznych i aktorskich. Lidia Pospieszalska poprowadzi zajęcia z emisji głosu, a Marcin Pospieszalski przekaże podstawy gry na instrumentach muzycznych. Efekty ich działań krakowianie usłyszą na zakończenie obchodów święta, w sobotę 16 listopada. Uczestnicy warsztatów oraz rodzina Pospieszalskich i ich przyjaciele wystąpią na wspólnym koncercie uwielbieniowym.
Od czwartku odbywać się będą ponadto warsztaty teatralne z Magdaleną Sokołowską, Agnieszką "Tolą" Słomką i Juliuszem Chrząstowskim oraz warsztaty taneczne z Marysią Pospieszalską i Piotrem Zgorzelskim. Uczestnicy tych spotkań zaprezentują zdobyte umiejętności w sobotni wieczór. Nowością są zawody sportowe z nagrodami. Wśród zapowiadanych gości jest m.in. Kuba Błaszczykowski.
Oprócz dobrej zabawy, modlitwy i spotkań przy posiłkach ubodzy będą mogli uzyskać w namiocie praktyczne porady. Czekać na nich będą pracownicy socjalni, psychologowie i prawnicy. Osoby w kryzysie bezdomności i doświadczające ubóstwa otrzymają paczki z żywnością i artykułami higienicznymi, ciepłe rękawiczki, czapki i szaliki, a zwycięzcy zawodów sportowych - również przydatne w okresie zimowym termosy i kubki.
W tym roku obchody Światowego Dnia Ubogich potrwają w Krakowie od 14 do 17 listopada. Przebiegać będą pod hasłem: "Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie" (Ps 9, 19). Szczegółowy program i aktualne informacje znajdują się na stronie: sdu.malopolska.pl.