Nowy numer 15/2024 Archiwum

Kraków. Ekolodzy od Franciszka

40 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił patronem ekologów św. Franciszka z Asyżu. Przypomniano o tym w trakcie spotkania w klasztorze franciszkanów.

Kraków jest centrum polskiego chrześcijańskiego ruchu ekologicznego. Próbą podsumowania jego dotychczasowej działalności i wytyczenia kierunków na przyszłość było m.in. spotkanie w klasztornej auli bł. Jakuba wieczorem 28 listopada oraz zaprezentowane w jego trakcie dwie publikacje franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew - o. Stanisława Jaromiego "Idea franciszkańska. Wielkie problemy współczesności i nasze małe odpowiedzi" oraz pracy zbiorowej "Patron ekologów". Spotkanie poprzedziła Msza św. w bazylice pw. św. Franciszka z Asyżu, w czasie której dziękowano m.in. za decyzję Jana Pawła II z 29 listopada 1979 roku.

Odpowiedzią krakowskich franciszkanów na papieską decyzję było powołanie w 1981 r. Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA. Jednym z jego współzałożycieli był bł. br. Zbigniew Strzałkowski, męczennik z Peru. Kardynał Franciszek Macharski, wspierający mocno ruch, pragnął, by powstające w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Legnicy kolejne kręgi REFA "stały się oazami miłości, dobroci, pokoju, a nade wszystko świętości".

Ruch tworzą m.in. franciszkanie oraz świeccy studenci, absolwenci różnych uczelni, nauczyciele, profesorowie, przyrodnicy, zafascynowani tematyką ekologiczną w ujęciu integralnym, czyli uwzględniającym także etyczny i religijny wymiar ekologii.

Pojęcie "ekologii integralnej" zostało użyte w 2015 r. w encyklice papieża Franciszka Laudato si', która stała się drogowskazem do współczesnego chrześcijańskiego spojrzenia na otaczający nas świat. Jej tytuł został zaczerpnięty z początku "Hymnu stworzenia" św. Franciszka - "Laudato si', o mi Signore" (Pochwalony bądź, Panie mój). - Misję REFA dobrze wyrażają słowa: "Być katolikiem wśród ekologów i ekologiem wśród katolików" - zauważył o. dr Jaromi, franciszkanin, teolog, przewodniczący ruchu.

Członkowie organizacji prowadzą działania na rzecz chrześcijańskiej ekologii i kształtowania postawy szacunku wobec stworzenia, m.in. projekt chrześcijańskiej edukacji ekologicznej "Czyńcie sobie ziemię kochaną", "Ogrody św. Franciszka". - Prowadzimy też m.in. szkołę liderów ekologii integralnej REFA, mającej dotrzeć do osób, które zajmują się tematem zrównoważonego rozwoju w swoich środowiskach lokalnych. Chcemy ich wspierać w ukazaniu chrześcijańskiego postrzegania ekologii - powiedziała Emilia Ślimko, członek Zarządu REFA, z wykształcenia psycholog i antropolog kultury.

Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego, zadeklarował w trakcie spotkania, że w przyszłym roku samorząd województwa, który realizuje program na rzecz ochrony środowiska "Eko-Małopolska", będzie współfinansował budowę "Ogrodów św. Franciszka". - Odpowiedzialność za środowisko, za to, co nas otacza, jest czymś, co nas łączy z ekologami, także chrześcijańskimi, dla których inspiracją jest św. Franciszek. Na co dzień mówimy często o odpowiedzialności prawnej za szkody czynione środowisku, ale istotne jest także wskazanie na odpowiedzialność moralną za świat, który nas otacza. Dziękuję za te kilkadziesiąt lat urabiania świadomości, że ekologia może być katolicka, jest naszą wspólną troską i dotyczy tak naprawdę nauki o człowieku żyjącym w konkretnym środowisku - powiedział samorządowiec.

Duchowym elementem działalności REFA jest m.in. organizowany przezeń corocznie od 15 września do 15 października "Czas dla Stworzenia" - cykl nabożeństw i spotkań modlitewnych. Towarzyszy on obchodom ustanowionego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.

Bliższe informacje na temat inicjatyw REFA można znaleźć na prowadzonym przezeń portalu internetowym "Święto Stworzenia" - www.swietostworzenia.pl.

Kraków. Ekolodzy od Franciszka   Członkowie REFA nie tracą żadnej okazji do propagowania działań na rzecz ekologii chrześcijańskiej i szacunku wobec stworzenia. Po prawej Emilia Ślimko, członek zarządu ruchu. Bogdan Gancarz /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy