Został nim ks. Zbigniew Bielas, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Nominacja została ogłoszona podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego kapłanów z metropolitą krakowskim.
Tym samym kapituła wawelska znów liczy 12 kanoników. Skład kapituły musiał zostać uzupełniony, bowiem w czerwcu bp Jan Zając skończył 80 lat i otrzymał status kanonika seniora.
Ks. dr Zbigniew Bielas urodził się w 1967 r. Pochodzi z Leńcz koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 r. Jako wikariusz pracował w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu (gdzie przygotowywał pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1997 r.) i w parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Był wtedy rejonowym wizytatorem katechizacji w rejonie VI oraz doradcą metodycznym. Następnie pracował w parafii Mariackiej w Krakowie, pełniąc funkcję rejonowego wizytatora katechizacji w rejonie I.
1 lipca 2012 r. został proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu. Pracował tam do 30 czerwca 2019 r. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego od 1 lipca 2019 r. jest rektorem rektoratu sanktuarium Bożego Miłosierdzia i kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Głównym zadaniem kolegium kanoników wawelskim jest "wzbogacanie kultu Bożego oraz wspieranie arcybiskupa krakowskiego w rządzeniu diecezją". Kapituła wawelska jest najstarszą w Polsce. Pierwsze dotyczące jej przekazy pochodzą z przełomu XI i XII w. i wiążą się z budową nowej katedry za czasów panowania księcia Władysława Hermana. Początkowo tworzyło ją 20 kanoników, ale liczba ta zmieniała się w ciągu wieków. Obecnie jest ich 12 oraz 2 kanoników seniorów.