Nowy numer 4/2021 Archiwum

Odpust zupełny dla pielgrzymujących do kościołów w archidiecezji krakowskiej związanych ze św. Janem Pawłem II

Na prośbę abp. Marka Jędraszewskiego odpustu - z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - udzieliła Penitencjaria Apostolska.

Jak napisano w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską, "wierni, którzy szczerze żałują za grzechy i kierują się miłością", mogą uzyskać odpust zupełny (pod zwykłymi warunkami: spowiedź sakramentalna, Komunia i modlitwa w intencjach papieża) przez cały 2020 rok na terenie Aachidiecezji krakowskiej i "ofiarować jako wsparcie dla dusz pokutujących w czyśćcu".

Odpust zostaje udzielony z okazji jubileuszu 100. rocznicy urodzin K. Wojtyły.

Aby zyskać łaskę odpustu, należy nawiedzić jeden z kościołów związanych ze św. Janem Pawłem II, czyli jego biskupią katedrę na Wawelu, krakowskie sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, świątynie, w których posługiwał jako wikariusz (kościół Wniebowzięcia NMP w Niegowici i kościół św. Floriana w Krakowie), świątynie w rodzinnych Wadowicach (kościoły parafialne Ofiarowania NMP i św. Piotra Apostoła) oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej (bazylika Matki Bożej Anielskiej i kościół św. Józefa), a także kościoły parafialne pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Nowym Targu, w Podsarniu-Harkabuzie oraz w Krzeszowicach.

Warunkiem zyskania odpustu jest także pobożne uczestnictwo w obchodach jubileuszowych lub poświęcenie odpowiedniego czasu na pobożne rozważanie przy relikwiach św. Jana Pawła II, zakończone modlitwą "Ojcze nasz", wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Matki Bożej i św. Jana Pawła II.

Osoby, które z obiektywnych przyczyn nie mogą nawiedzić wskazanych kościołów, mogą uzyskać łaskę odpustu, jeśli "włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez nich życiowe niedogodności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama