Najwięcej pielgrzymów, oprócz Polaków, przyjechało z krajów Europy: Włoch, Francji, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Słowacji i Białorusi.
Liczną grupę stanowili także Japończycy oraz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło również pątników z Tajlandii, Chin, Singapuru, Korei, Libanu, Kostaryki.
- Przez przewodników sanktuarium zostało oprowadzonych 173 tys. 272 pielgrzymów, z kolei na klasztornej furcie i w zakrystii zostały zarejestrowane 1 061 522 osoby. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało zaś 51 tys. 625 pielgrzymów - mówi o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik sanktuarium.
Osobną grupę stanowili pątnicy udający się na dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Wzrosła również liczba pielgrzymów indywidualnych, modlących się na dróżkach w małych grupach, rodzinnie lub samotnie, w czym pomocą służyła opublikowana w tym roku aplikacja mobilna na dróżki.
W minionym roku sanktuarium nawiedzili także zacni goście z zagranicy: kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Justin Francis Rigali, Hae Un Rii, prezes Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych.
- Do najważniejszych wydarzeń 2019 roku należy zaliczyć: Odpust Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej (podczas całego tygodnia odpustowego w sanktuarium modliło się ok. 200 tys. pielgrzymów), sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP (który zgromadził ok. 180 tys. wiernych) oraz Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej (ok. 120 tys. osób), w której wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda - wylicza o. Bukowski.
Warto także zauważyć, że w 2019 roku obchodzona była 40. rocznica pierwszej papieskiej wizyty w sanktuarium. Z tej okazji dziękczynnej Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który jako pierwszy pobrał aplikację Nie ustawajcie w modlitwie. Powstała ona z okazji przeżywanego jubileuszu.
Z kolei 26 listopada 2019 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 20. rocznicy wpisania sanktuarium pasyjno-maryjnego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.