Metropolita krakowski złożył wizytę pani Marii Nowak, która dziś świętuje 100. rocznicę swojego chrztu

Pani Maria została odznaczona przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Należy też do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawany przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, otrzymała w 1995 r. W październiku 1942 r. pomogła bowiem uciec z krakowskiego getta i ukryć się na aryjskich papierach swojej koleżance z gimnazjum, Helenie Goldstein. Pani Maria oddała przyjaciółce swoją tożsamość.

Maria Nowak, z domu Bożek, urodziła się w 1920 r. Sto lat później, 22 stycznia 2020 r., została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. "Polacy ratujący Żydów są bohaterami RP na równi z tymi, którzy bronili jej przed agresją i walczyli o wyzwolenie spod władzy nieludzkich, totalitarnych reżimów" - napisał z tej okazji prezydent RP Andrzej Duda. "Pragnę wyrazić głęboki szacunek i najwyższe uznanie dla niezwykłej odwagi i bohaterstwa, których dowiodła Pani, ratując od zagłady swoją koleżankę szkolną Helenę Goldstein. Jako prezydent RP w imieniu całego narodu polskiego dziękuję Pani dzisiaj za to wspaniałe świadectwo międzyludzkiej solidarności, której więzi okazały się mocniejsze od terroru i zbrodni popełnianych na Żydach i Polakach przez hitlerowskie Niemcy" - dodał prezydent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..