Kraków. Modlitwa zranionego Kościoła

W parafiach archidiecezji oraz w licznych wspólnotach zakonnych w pierwszy piątek Wielkiego Postu odprawiane będą nabożeństwa w ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W sanktuarium św. Jana Pawła II nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym małoletnich w Kościele zostanie odprawione o 19.00. - Dla wielu wierzących właśnie dlatego, że zostali skrzywdzeni przez duchownego, ważne jest, by uzdrowienie dokonało się we wspólnocie Kościoła. Zależy im na tym, by nie zostały same, by ktoś o nich pamiętał - przekonuje ks. Artur Chłopek, archidiecezjalny duszpasterz osób zranionych w Kościele.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny modlitwę w Godzinie Miłosierdzia i Koronkę do Miłosierdzia Bożego w tej intencji poprowadzą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Także poranna Msza św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godzinie 19.00 z rozważaniami oraz inne modlitwy i wyrzeczenia ofiarowane będą w tej intencji. W modlitwę można włączyć się poprzez transmisję on-line na stronie faustyna.pl.

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini-Sierszy włączy się do wspólnej modlitwy o 17.00 przez Drogę Krzyżową i adorację połączoną z Koronką do Miłosierdzia Bożego. W parafii św. Mikołaja w Chrzanowie modlitwa za skrzywdzonych w Kościele odbędzie się rano, o 8.30.

W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej zakonu augustianów na krakowskim Kazimierzu o 18.30 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych oraz o nawrócenie dla sprawców.

W opactwie mogilskim ojców cystersów zostanie odprawiona Eucharystia, a potem Droga Krzyżowa w intencji o przebłaganie za grzech wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne i zakonne. Również cystersi z parafii NMP Częstochowskiej na os. Szklane Domy odprawią Eucharystię i po niej nabożeństwo Drogi Krzyżowej w tej intencji.

O 17.40 w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie nabożeństwo Gorzkich Żali w intencji wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich będą sprawowali ojcowie franciszkanie.

Do modlitwy włączają się także saletyni z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. O 17.15 odbędzie się tam Droga Krzyżowa, a o 19.00 - nabożeństwo przebłagalne za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

W archidiecezji krakowskiej jest dwoje delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży - ksiądz i siostra zakonna. - Dla niektórych barierą nie do pokonania jest to, że zgłaszając wykorzystanie, muszą się skontaktować z kapłanem. Najczęściej bowiem sprawcą jest ksiądz. Jeżeli więc mogą porozmawiać z siostrą zakonną czy kobietą świecką, bo o takiej perspektywie też myślimy, pokonanie pierwszego oporu i zbudowanie płaszczyzny zrozumienia i zaufania jest dużo łatwiejsze - tłumaczy ks. Chłopek. W listopadzie do parafii zostały rozesłane materiały informacyjne o tym, do kogo zgłaszać fakt wykorzystania i jakie instytucje służą wsparciem w takich sytuacjach. Do materiałów dołączony został "List do Księży Proboszczów".

Z inicjatywy osób świeckich odbywają się nabożeństwa z udziałem zranionych przez osoby duchowne, najpierw w kościele św. Idziego, obecnie w kościele św. Marka. Spotkania modlitewne, w formie adoracji Najświętszego Sakramentu i kontemplacji Boskiego Oblicza z Manoppello, organizowane są ponadto w sanktuarium św. Jana Pawła II. W Krakowie rozważane jest także stworzenie grup samopomocowych, gdzie osoby pokrzywdzone, w bezpiecznej dla nich przestrzeni, dla siebie samych byłyby wsparciem.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywany jest w Kościele w Polsce jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego: "Zachęcam cały święty wierny lud Boży do modlitwy pokutnej i postu, zgodnie z poleceniem Pana, które rozbudza nasze sumienia, naszą solidarność i nasze zaangażowanie na rzecz kultury ochrony, oraz mówienia »nigdy więcej« wszelkim rodzajom i formom nadużyć".

Dane kontaktowe do delegatów i duszpasterza oraz materiały do pobrania znajdują się na stronie: diecezja.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..