Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rabka. Prezydent uczcił pamięć Marii Kaczyńskiej

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda odsłonił dziś tablicę upamiętniającą prezydentową Marię Kaczyńską, która 10 lat temu zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Maria Kaczyńska (1942-2010) mieszkała w Rabce wraz z rodziną w latach 1951-1961, kurując swe serce i płuca. Tutaj m.in. zdała maturę w liceum im. Eugeniusza Romera. Upamiętniającą ją tablicę odsłonięto w pobliżu kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

- Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i liceum. Tutaj zdawała maturę, potem pojechała na studia na Wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter, spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju, wśród rabczańskich górali, wśród gości, którzy tutaj przyjeżdżali - podreperować zdrowie w sanatoriach, czy po prostu wypocząć. Z koleżankami chodziła na nartach po tutejszych górach - powiedział prezydent RP.

A. Duda zetknął się z M. Kaczyńską, pracując w kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. - Dziękuję za to upamiętnienie poprzez ten pomnik, ale także w każdy inny sposób, bo była to wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, o wielkim harcie ducha, dużej sile osobowości, przede wszystkim dobra żona, wspaniała mama i wspaniała Pierwsza Dama - powiedział.

Dziękował także organizatorom VII Memoriału Marii Kaczyńskiej, "gdzie przede wszystkim młodzi narciarze mają szansę szlachetnie się zmierzyć, konkurować ze sobą na stokach narciarskich". - Jestem bardzo wdzięczny, że w ten właśnie sportowy sposób ją wspominamy, i że w ten sposób żyje w naszych sercach i w naszej pamięci – powiedział prezydent. Zawody narciarskie upamiętniające zmarłą prezydentową odbyły się tym razem w Spytkowicach. Narciarze rywalizowali w kilku kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, dorosłej, osób z niepełnosprawnością. A. Duda, zapalony narciarz, nim objął urząd głowy państwa, czynnie uczestniczył w tym memoriale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama