Wcześniej w bazylice Mariackiej metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w intencji miasta.
W uroczystość św. Józefa arcybiskup przypomniał, że w XVIII w. Kraków wielokrotnie najeżdżały obce wojska. Miasto nękały także epidemie. W tych trudnych czasach rajcy miasta uchwalili memoriał opisujący jego opłakany stan i poprosili biskupa, by podjął działania w kierunku ustanowienia św. Józefa patronem Krakowa.
Po zatwierdzeniu przez papieża dekretu 11 maja 1715 r. odbyły się uroczystości przyjęcia św. Józefa za patrona miasta.
- W tle tamtych zdarzeń próbujemy zrozumieć nasz czas, nasze niepokoje, bezradność. Równocześnie przy ołtarzu św. Józefa pragniemy znaleźć dla siebie fundament nadziei - mówił arcybiskup, dodając, że w tych trudnych chwilach należy powrócić do nauczania św. Jana Pawła II, który w encyklice „Fides et ratio” pisał, że wiara i rozum to dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku prawdzie. A poznając prawdę, człowiek poznaje Boga i siebie. - W tym czasie niepokoju tym bardziej rozumiemy, że nasz duch potrzebuje dwóch skrzydeł: wiary i rozumu - zauważył.
Zdaniem metropolity poprzez św. Józefa należy dziękować Bogu za ludzi, którzy pracują w służbie zdrowia i biorą na siebie ciężar walki z koronawirusem. Trzeba również dziękować za przedstawicieli władz, którzy biorą odpowiedzialność za życie narodu, a także tych, którzy ich wspomagają: służby mundurowe czy osoby pracujące na lotniskach. Za przyczyną św. Józefa należy więc też prosić Boga o mądre zarządzanie w czasie kryzysu i zrozumienie sytuacji.
- Św. Józef staje przed nami jako wzór postawy wiary wobec tego, co nas dotyka. Jako wzór tego, by się nie bać, ponieważ nasze życie jest w ręku Boga, a nasze losy chcemy tak kształtować, by były wypełnieniem woli Najwyższego. Święty Józef jest wzorem postawy ufności, pewności, że Bóg jest z nami i jako miłosierny Ojciec nas nie opuszcza. Święty Józef to także przykład dawania świadectwa wiary i zaufania w Bożą opatrzność, mimo niepewności i znaków zapytania - przekonywał.
Bazylika Mariacka była wczoraj kolejnym kościołem stacyjnym w Krakowie.
Z kolei wieczorem abp Marek Jędraszewski przyjechał do sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie od 16 marca o 21.37 kapłani błogosławią Najświętszym Sakramentem z wieży widokowej Kraków, archidiecezję krakowską, Polskę i cały świat. W widokowej części wieży, zostały umieszczone także relikwie św. Jana Pawła II, które podświetlone czynią z niej symboliczną latarnię morską prowadzącą żeglarzy do bezpiecznego portu - źródła nadziei.
19 marca to właśnie metropolita przewodniczył obrzędowi.