Zbiory zgromadzone w zamkniętych z powodu sytuacji epidemicznej muzeach krakowskich oraz mniej dostępnych w tym czasie świątyniach archidiecezji krakowskiej, można poznawać bez wychodzenia z domu - dzięki internetowi.
Jest w czym wybierać - poinformował prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez ostatnie 4 lata zeskanowano 130 tys. spośród blisko miliona eksponatów MNK. "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, średniowieczne i renesansowe malowidła religijne, obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych, grafiki, fotografie, można teraz bezpłatnie nie tylko oglądać ale i pobierać ze strony: zbiory.mnk.pl.
Można także spacerować wirtualnie po Gmachu Głównym, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, gdzie prezentowana jest sztuka dawnej Rzeczypospolitej, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, gdzie mieści się Centrum Numizmatyki Polskiej, Pawilonie Józefa Czapskiego, malarza i eseisty, Domu Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi "Atma".
Pod adresem wawel.krakow.pl, można z kolei zwiedzać wirtualnie Kolekcję Lanckorońskich w Zamku Królewskim na Wawelu oraz zamek w Pieskowej Skale, będące oddziałami zbiorów wawelskich. Z inicjatywy nowego dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, kręcone i publikowane są za pośrednictwem Facebooka krótkie filmy z cyklu „Przez dziurkę od klucza”, przedstawiające ciekawostki wawelskie.
Z bogactwem dziedzictwa religijnego można się zapoznać na portalu Sakralne Dziedzictwo Małopolski (sdm.upjp2.edu.pl). Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II umieściła tam cyfrowe fotografie oraz opisy kilku tysięcy najcenniejszych zabytków ze świątyń Małopolski, Muzeum Archidiecezjalnego oraz archiwaliów z Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej.
Bez wychodzenia z domu, na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (muzea.malopolska.pl), można zapoznawać się z kolei ze zbiorami placówek muzealnych nie tylko z Krakowa, lecz także m.in. z Biecza, Zakopanego, Myślenic, Świątnik Dolnych, Wadowic, Wygiełzowa i Zubrzycy Górnej.
Nie każdy będzie w stanie dotrzeć do kościoła w Tenczynku k. Krzeszowic, by zobaczyć osiemnastowieczną figurę nieznanego świętego. Na portalu Sakralne Dziedzictwo Małopolski ma ją zaś na wyciągniecie ręki. Sakralne Dziedzictwo Małopolski