Nowy numer 14/2020 Archiwum

Spór o kopułę

Pół miliona złotych – taką karę nałożył Małopolski Konserwator Zabytków na firmę Angel Poland Group, prowadzącą inwestycję przy ul. Stradomskiej w Krakowie.

Luksusowy hotel powstaje tam w budynku, w którym dawniej mieścił się kościół św. Jadwigi. XIV-wieczna świątynia wraz z pozostałymi zabudowaniami po trzecim rozbiorze trafiła w ręce władz austriackich i budowla straciła sakralny charakter.

Zanim w 2010 r. nadzór budowlany zakazał użytkowania obiektu ze względu na jego katastrofalny stan, mieściły się tu mieszkania komunalne. Po świątyni pozostały tam elementy architektoniczne, m.in. widoczna od strony podwórza absyda. Wieńczyła ją kopuła – to właśnie za jej rozebranie konserwator na początku marca ukarał firmę. Nałożył także na inwestora obowiązek odbudowania kopuły.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Andrzej
  26.03.2020 09:17
  aaa
  doceń 0
 • Doris
  26.03.2020 10:01
  Wystarczy tylko spojrzeć na to zdjęcie, żeby zobaczyć w jakim stanie była ta kopuła... Poza tym trzeba dziś wiedzieć i pamiętać, że deweloper w złożonej dokumentacji jasno zaznaczył, że ze względu na stan techniczny kopuły trzeba ją rozebrać i odtworzyć.
  doceń 1
 • Jarek
  26.03.2020 10:15
  Hmm... to gdzie w takim razie były wszystkie służby konserwatora, kiedy cały ten kompleks popadał w ruinę.
  doceń 1
 • Wiktor112
  26.03.2020 12:00
  Dziś chyba trzeba jasno napisać, że gdyby poprzedni właściciel należycie dbał o ten zabytek to dziś inwestor nie musiałbym prowadzić tak szeroko zakrojonych prac.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama