Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Muskus: Życzę Wam, by lekcja Wielkanocy innej niż zwykle głęboko zapadła w Wasze serca

"Dziś Zmartwychwstały przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych, mimo przymkniętych świątyń i nałożonych ograniczeń, by wlać pokój w nasze zalęknione serca" - podkreśla krakowski biskup pomocniczy.

W opublikowanych na FB życzeniach świątecznych bp Damian Muskus OFM zauważa, że tegoroczna Wielkanoc jest "inna niż wszystkie, jakie do tej pory znaliśmy", ale bardzo przypomina pierwszą, gdy  Zmartwychwstały "musiał forsować drzwi, za którymi schronili się Jego najbliżsi uczniowie".

"Przyszedł wtedy, by im powiedzieć, że żyje i przekazać im dar pokoju. Dziś przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych, mimo przymkniętych świątyń i nałożonych ograniczeń, by wlać pokój w nasze zalęknione serca" - pisze hierarcha.

"Wielki Tydzień celebrowaliśmy w czterech ścianach naszych domów. Doświadczaliśmy trudnej do zrozumienia pustki i ciszy. Poczuliśmy wielkie pragnienie Boga, zagłuszane wcześniej zewnętrznymi przygotowaniami do świąt. Zatęskniliśmy za konfesjonałem, Mszą św., modlitwą we wspólnocie Kościoła. Odczuliśmy głód Chleba, który daje życie" - opisuje.

Jak podkreśla, w tym roku "Pan Bóg postanowił poprowadzić nas innymi drogami, drogami, które wyznacza Jego miłość, a nie nasze plany i pragnienia". "Zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa i wszechmocy, obdarzając w zamian nadzieją silniejszą niż lęk i mocą, której jedynym źródłem jest powstała z martwych Ukrzyżowana Miłość" - wskazuje.

Bp Muskus wyraża przekonanie, że te "inne święta” mają pomóc nam doświadczyć i uwierzyć, że Bóg jest nieograniczony w swojej mocy i działaniu. "Że Jego obecności możemy doświadczyć wszędzie, nie tylko w murach świątyni, ale i w domu, wśród bliskich, w drugim człowieku. Że można Go spotkać pośród bólu i tęsknoty, zmęczenia i niepewności, troski o przyszłość, obaw o najbliższych, w potłuczonym na kawałki świecie" - dodaje.

"Niech Zmartwychwstały Jezus stanie pośród nas z darem swojego pokoju. Życzę Wam, by ta lekcja - Wielkanocy innej niż zwykle - głęboko zapadła w Wasze serca i je przemieniała. Życzę Wam ufnego spojrzenia w przyszłość, bo On »czyni wszystko nowe« - zapewnia wszystkich za pośrednictwem mediów społecznościowych duchowny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast