To kolejna inicjatywa duszpasterstwa odbywająca się pod hasłem #mimoDrzwiZamknietych.
Młodzi archidiecezji krakowskiej nie pozostają obojętni wobec obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej.
Duszpasterstwo młodzieży we współpracy z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło akcję, w której młodzież ma możliwość własnymi siłami uszyć maseczki dla siebie, swoich bliskich, a także tych, którzy sami dostępu do maseczek nie mają. Za główny materiał do szycia maseczek posłuży… 4 tys. koszulek ze Światowych Dni Młodzieży (które są wciąż nierozpakowane). Można z nich uszyć 20 tys. maseczek.
- Młodzi siedząc teraz głównie w domach potrzebują konkretu do działania - nie dla siebie, ale dla innych, z którymi niekoniecznie mogą się spotkać. Ponieważ Światowe Dni Młodzieży są spotkaniem wyjątkowym, ufamy, że te koszulki (które dostają teraz nowe, wymuszone chwilą zastosowanie) pomogą w budowaniu jedności i wspólnoty, do czego wciąż dążymy, mimo drzwi zamkniętych. Punkty wyznaczone w dziesięciu miejscach diecezji mają umożliwić zaangażowanie i uszycie maseczek nie tylko tym, którzy są blisko Krakowa - tłumaczy ks. Sebastian Kowalczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
- Nasze sanktuarium jest znakiem nadziei jako bezpieczna przystań, z której w czasie epidemii na Kraków i całą archidiecezję spogląda św. Jan Paweł II w znaku swoich relikwii. Szukając konkretnych uczynków miłosierdzia postanowiliśmy stworzyć dla młodych warunki, w których będą mogli swoimi rękami nieść pomoc. Ta pomoc to nie wielkie słowa ani prosty przelew, ale praca. Konkretny człowiek stojący za uszytą maseczką czyni ją więc szlachetną. To buduje relacje młodych między sobą i z Bogiem, który jest źródłem inspiracji do Dobra - zauważą z kolei ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II i dodaje: - Na tym szczególnie zależało naszemu świętemu patronowi, gdy inicjował Światowe Dni Młodzieży. To staramy się kontynuować, tworząc dla młodych bezpieczny port na Białych Morzach - na razie wirtualnie, ale ufamy, że już niebawem spotkamy się na żywo.
W akcję, która ruszyła w sobotę 18 kwietnia, zaangażować może się każdy, kto zgłosi się przez formularz na stronie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (www.mlodzi.diecezja.pl). Wszyscy chętni dostaną informację o najbliższym punkcie odbioru koszulek oraz gumek (zorganizowali je dekanalni duszpasterze młodzieży), a także komplet materiałów i instrukcję szycia maseczek.
Co więcej, w mediach społecznościowych duszpasterstwa i na kanale YouTube "Młodzi Archidiecezji Krakowskiej" znaleźć można instrukcję graficzną oraz filmik, w którym młodzież uczy diecezjalnego duszpasterza młodzieży jak wykonać maseczkę z koszulki na trzy różne sposoby. Tylko jeden z nich wymaga maszyny do szycia.
- Bez wahania, powiedziałem "Tak!" dla szycia maseczek. Pracując w jednej z sieci drogerii rozumiem, jak bardzo ważne jest dbanie o ochronę osobistą w obecnej sytuacji, zwłaszcza w kontakcie z drugą osobą. Szyjąc od podstaw maseczkę wiemy, że świadomie zadbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich - bo zrobimy je wspólnie - przekonuje Dominik Bartosi, przedstawiciel młodzieży.
Szycie maseczek to kolejna inicjatywa DMAK odbywająca się pod hasłem #mimoDrzwiZamknietych.
W szycie zaangażować może się każdy, kto zgłosi się do duszpasterstwa przez formularz na stronie internetowej DMAK. Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej