Nowy numer 13/2024 Archiwum

Archidiecezja. Cystersi liczą wiernych "humanometrem"

Według nowych przepisów epidemicznych, od 20 kwietnia w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

Ta liczba dotyczy zarówno dni powszednich, jak niedziel i świąt, aż do wejścia nowszych regulacji prawnych. Nie wlicza się do niej celebransów nabożeństw i ministrantów.

Po wprowadzeniu pierwszych ograniczeń w nabożeństwach mogło uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, później zaś 5 osób. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, proponował, by wyznaczając dopuszczalną liczbę osób uczestniczących w nabożeństwach, wyliczać ją, biorąc pod uwagę 1 osobę na 9 mkw. powierzchni świątyni. Rząd jednak wyznaczył limit, biorąc pod uwagę 1 osobę na 15 mkw. Ma być również zachowany odstęp 2 m między modlącymi się w kościołach. Powinni oni też w trakcie nabożeństw nosić maski, chusty lub szaliki zakrywające usta i nos.

W związku z tym, że powierzchnie świątyń w naszej archidiecezji są zróżnicowane, aż do odwołania zróżnicowana będzie także liczba osób uczestniczących w nabożeństwach.

W Krakowie najwięcej osób będzie mogło się modlić jednocześnie w katedrze wawelskiej - 150. W bazylice Mariackiej limit wyznaczono na 110 osób, w górnej bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - 136 osób, w kościele Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana” w Bieńczycach 130 osób, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach 100 osób (Msze są obecnie odprawiane tylko w kościele górnym), u franciszkanów - 86 osób, w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile - 78 osób (kościół parafialny św. Bartłomieja Apostoła jest zamknięty), w kościele św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy - 70 osób (w niedzielę 26 kwietnia powraca także Msza św. w kaplicy o godz. 10, ale w niej może wziąć udział nie więcej niż 15 osób, co wynika z powierzchni), w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny 56 osób, w kościele Matki Bożej Różańcowej na Piaskach Nowych - 40 osób, zaś w kościele sióstr bernardynek przy ul. Poselskiej - 17 osób.

Jedyną krakowską świątynią, w której zmniejszy się liczba wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach, jest niewielki kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym, gdzie będą mogły się modlić zalewie 3 osoby!

Podobna różnorodność jest w kościołach poza Krakowem. Przykładowo: w bernardyńskim  kościele Stygmatów św. Franciszka w Alwerni - 53 osoby, w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie - 31 osób, w kościele Przenajświętszej Trójcy w Czernichowie - 45 osób, w sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach - 45 osób, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem koło Mszany Dolnej - 18 osób, w sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej - 100 osób (przy obliczaniu uwzględniono powierzchnię krużganków), w kościele św. Marcina w Krzeszowicach - 40 osób, w kościele św. Mikołaja w Liszkach - 60 osób, w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu - 50 osób, w kościele Narodzenia NMP w Myślenicach - 50 osób w nawie głównej, kaplicach i przedsionkach, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu - 90 osób, w znajdującym się też w tym mieście kościele św. Katarzyny - 40 osób, w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie - 40 osób, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach - 60 osób.

Cystersi z Mogiły wynaleźli oryginalne narzędzie do liczenia wiernych wchodzących do bazyliki na Msze św. w trakcie trwania ograniczeń epidemicznych. Jest to "humanometr" - rodzaj liczydła, na którym brat Konrad przesuwa kolejne koraliki po każdym wchodzącym.

Przez internet wciąż są też transmitowane Msze św. i nabożeństwa z wielu świątyń naszej archidiecezji. Proboszczowie starają się na różne sposoby o utrzymanie w czasie epidemii kontaktów z parafianami. Ogłoszenia w kościele i na stronach internetowych nie wystarczą.

- Na 9 osiedlach naszej wiejskiej parafii mieszka 80 rodzin, w sumie 300 osób. Staram się utrzymywać z nimi kontakt, informując ich przy tym o sprawach duszpasterskich. Na każdym z osiedli jest jeden radny parafialny. Wypisawszy ogłoszenia oraz intencje Mszy św., w każdą sobotę wsiadam w samochód i objeżdżam osiedla. Przez uchyloną szybę podaję radnym kartki z informacjami i rozmawiam krótko. Potem radni przekazują te informacje dalej - mówi ks. Andrzej Sawulski, stojący na czele rektoratu pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem koło Mszany Dolnej.

Archidiecezja. Cystersi liczą wiernych "humanometrem"   Według nowych przepisów epidemicznych, w bazylice Mariackiej może się modlić jednorazowo 110 wiernych, ale w pobliskim niewielkim kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym - już tylko 3 osoby (mniej niż poprzednio). Bogdan Gancarz /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy