Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ludźmierz. Będą prosić o pomyślny wypas owiec

Na tradycyjne Święto Bacowskie do sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu przybędzie w niedzielę 40 przedstawicieli baców i juhasów.

Wiosenne Święto Bacowskie odbędzie się w najbliższą niedzielę na Mszy św. o godz. 13. Poprzedzi ją, jak co roku, przeprowadzenie kierdla owiec spod Domu Podhalańskiego do kosora, czyli ogrodzenia, obok bazyliki i poświęcenie wody ze studzienki.

- Jako, że nadal obowiązuje ograniczenie liczby wiernych, pierwszeństwo udziału we Mszy św. mają bacowie i juhasi. Msza będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Podhale - informuje s. Anna Pawłowska z ludźmierskiego sanktuarium.

W tym roku Eucharystii będzie przewodniczył kapelan Związku Podhalan ks. prał. Władysław Zązel. W czasie Mszy św. w procesji z darami do ołtarza zostanie przyniesiona mała owieczka, a po Mszy kapelan górali poświęci kierdel owiec przy ludźmierskiej bazylice.

- Pragniemy utrzymać piękną, góralską tradycję i modlić się o pomyślny wypas owiec - podkreśla ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. 

Uczestniczący w Euccharystii bacowie i juhasi otrzymają także drewno do podpalenia pierwszego ogniska na szałasie i kalendarz z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmiers Święto Bacowskie odbywa się zwykle w dzień wspomnienia św. Wojciecha lub w najbliższą niedzielę po tym dniu.

Święty Wojciech jest patronem wiosennego redyku, czyli wypędu owiec na pastwiska górskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast