Nowy numer 22/2020 Archiwum

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - przede wszystkim w internecie

Msze św. w Wadowicach i sanktuarium św. Jana Pawła II, pokaz laserowy i wspólne śpiewanie "Barki" - w ten sposób uczcimy 100. urodziny Karola Wojtyły. Wydarzenia będą transmitowane w internecie.

Ze względu na pandemię plan uroczystości został zredukowany. Wiele wydarzeń odwołano, część przeniesiono do internetu.

W papieskich Wadowicach z okazji jubileuszu miały się odbyć m.in. zjazd szkół Jana Pawła II z całej Polski, koncert orkiestr dętych, zawody sportowe i biesiada. W wydarzeniach miały wziąć udział tysiące osób, w tym oficjalne delegacje i młodzież z Portugalii, Niemiec, Węgier i Włoch.

- Gmina Wadowice do obchodów przygotowywała się długie miesiące wspólnie z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, wadowickimi parafiami, szkołami i różnymi organizacjami - mówi Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

Wiadomo, że w bazylice Ofiarowania NMP w rodzinnym mieście K. Wojtyły zostanie 17 maja odprawiona Msza św., w której będzie można wziąć udział dzięki transmisji.

Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zachęca, by 18 maja o 17.00 zatrzymać się na chwilę, aby wspólnie zaśpiewać "Barkę" w podziękowaniu za dar życia Karola Wojtyły. "Od Bałtyku po Tatry niech brzmi pieśń oazowa w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II" - piszą organizatorzy wydarzenia na Facebooku. "Barka" ma zabrzmieć w domach, na balkonach, w kościołach - oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Papieskie muzeum pracuje też nad innymi propozycjami obchodów urodzin swojego patrona online.

W Krakowie 18 maja zostanie odprawiona Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II, również transmitowana.

Tego samego dnia na stronie internetowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zostanie udostępniony pokaz laserowy, wykonany na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Na elewacji będzie można zobaczyć słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

Podobną projekcję instytut umieścił na swojej stronie dzisiaj, z okazji 6. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Do końca kwietnia zbierane są zgłoszenia do nagrania Litanii do św. Jana Pawła II. Można je wysyłać na adres e-mail: 100leciejp2@diecezja.pl. Z przesłanych materiałów stworzony zostanie utwór, którego premiera odbędzie się 18 maja w mediach społecznościowych archidiecezji krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • wietrzyk11
    27.04.2020 20:05
    Czy Jan Paweł II interweniował już w sprawie pandemii i suszy? Z jakim skutkiem?
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama