Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzea krakowskie otwarte częściowo

Placówki muzealne otwierają ponownie swoje podwoje, ale tylko częściowo. Można już wejść na dziedziniec arkadowy i do ogrodów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zwiedzających otwarta jest też katedra wawelska i Muzeum Katedralne.

Po wybuchu pandemii koronawirusa krakowskie placówki muzealne zostały zamknięte do odwołania, udostępniając swe zbiory oraz prowadząc działalność edukacyjną w internecie. Teraz zaczynają się otwierać ponownie, na razie w ograniczonym zakresie.

Zwiedzanie jest dozwolone przy zachowaniu przepisów epidemicznych, m.in. należy używać maseczek i zachować odpowiedni dystans.

Można już m.in. chodzić swobodnie po wzgórzu wawelskim. Od godz. 6 do 19 otwarte są prowadzące na wzgórze bramy: Herbowa i Bernardyńska. Dostępne są dziedzińce Zamku Królewskiego: zewnętrzny i arkadowy, a także ogrody renesansowe. Ogrody można zwiedzać codziennie - w poniedziałek od godz. 9.30 do 16, od wtorku do niedzieli zaś od godz. 9.30 do 17. Wejścia co pół godziny, ostatnie na pół godziny przed zamknięciem. Ogrody można zwiedzać w dni bezdeszczowe. Ze względów epidemicznych na terenie ogrodów może przebywać do 60 osób, w tym 15 na tarasie górnym. Zwiedzający mogą tam wejść od strony ul. Kanoniczej przez tzw. bramę Austriacką przy kaponierze pod Kurzą Stopką. Tam można również kupić bilety wstępu - normalny - 5 zł, ulgowy - 2 zł.

Z czasem będzie przywracane stopniowo zwiedzanie stałych ekspozycji zamkowych.

Dla zwiedzających są też dostępne: katedra wawelska i Muzeum Katedralne. Katedrę można zwiedzać od godz. 9 do 16.45, wyłącznie z biletem wstępu. Czas od godz. 6 do 9 oraz od godz. 17 do zakończenia Mszy św. jest przeznaczony wyłącznie na modlitwę.

W katedrze, włącznie z kryptami, może przebywać jednocześnie 190 zwiedzających, w tym 150 w nawach i kaplicach na poziomie 0. Do Muzeum Katedralnego może wejść jednorazowo 20 osób.

Po kilkutygodniowej przerwie wznowiły także działalność Pracownia i Muzeum Witrażu przy al. Krasińskiego 23. Powstawały tu niegdyś witraże wg kartonów Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Stefana Matejki, teraz powstają zaś dzieła twórców współczesnych. W muzeum zachowały się oryginalne witraże oraz kartony wystawowe. Zwiedzający będą mogli ponownie je zobaczyć, oprowadzani przez przewodników. Na powrót będą organizowane warsztaty witrażowe i warsztaty dla dzieci. - Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających oraz pracowników, wprowadziliśmy ograniczenie liczebności grup: na jedno oprowadzanie może wejść maksymalnie 6 osób, przewodnicy zaopatrzeni będą w przyłbice i rękawiczki, a zespół muzeum będzie na bieżąco pracował nad odkażaniem wnętrza - poinformowała Gabriela Wierzbicka z Muzeum Witrażu.

Ponownie można też zwiedzać Muzeum Opactwa w Tyńcu. Tylko do niedzieli 10 maja będzie tam czynna otwarta w ub. roku wystawa czasowa "Podnieśmy z ruin polskie Monte Cassino. 80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca". Później przyjdzie czas na kolejne ekspozycje.

Inne placówki muzealne są na razie zamknięte dla zwiedzających, lecz trwają w nich prace przygotowawcze do umożliwienia zwiedzania. Niektóre otworzą się częściowo ok. połowy maja. Przygotowania trwają m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do połowy maja zostanie otwarta Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach, potem przyjdzie zaś czas na Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera. Pozostałe oddziały zostaną otwarte w dalszej perspektywie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy