Nowy numer 13/2024 Archiwum

Małopolska. Dziś wybory

Rozpoczęły się wybory prezydenckie. Ponad 2,64 mln uprawnionych do głosowania w Małopolsce będzie mogło do godz. 21 oddać głosy w 2414 obwodowych komisjach wyborczych.

Najwięcej uprawnionych - 598 912 osób - jest w Krakowie. Będą oddawały głosy w 447 obwodowych komisjach wyborczych (z tego 42 to komisje odrębne, m.in. w szpitalach, aresztach i Domach Pomocy Społecznej). 37 tys. osób wnioskowało o dopisanie do spisu wyborców, prawie 6 tys. krakowian zgłosiło zaś chęć głosowania korespondencyjnego. Podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych takich wniosków było jedynie 100.

Przejściowe problemy z przygotowaniem do wyborów były w gminie Łapanów. Wezbrane po ulewach wody zalały 21 czerwca budynki, w których znajdowały się lokale wyborcze. „Lokale zostały wysprzątane i osuszone. Zakupiliśmy także kabiny wyborcze oraz stoły i stołki, by niedzielne wybory mogły się odbyć bez przeszkód” - powiedziała Danuta Klejdysz, sekretarz gminy Łapanów, dla TVP Kraków.

Wyborcy otrzymają jedną kartę formatu A4 opatrzoną pieczęciami Państwowej Komisji Wyborczej i Obwodowej Komisji Wyborczej (bez nich karta jest nieważna). Znajdą się na niej nazwiska 11 kandydatów, trzech z których jest mieszkańcami Małopolski, a jeden ma z nią bliskie związki rodzinne. By głos był ważny, należy przy jednym wybranym nazwisku postawić znak X.

Ze względów epidemicznych w trakcie tegorocznych wyborów postawiono pewne wymogi sanitarne. Przy wejściu do lokalu wyborczego trzeba będzie zdezynfekować dłonie. W trakcie przebywania w lokalu głosujący będą musieli nosić maseczki, szaliki lub przyłbice zasłaniające usta i nos. Komisja może zażądać odsłonięcia na chwilę maseczki, by zweryfikować tożsamość głosującego. Ograniczona będzie także liczba osób mogących przebywać jednocześnie w lokalu wyborczym. Na każdą z nich muszą przypadać co najmniej 4 m kw. powierzchni lokalu.

Organizatorzy wyborów zachęcają także, by ze względów epidemicznych głosujący przynosili własne długopisy. W lokalach będą jednak także do użytku długopisy przygotowane przez organizatorów.

W związku z przepisami sanitarnymi głosowanie w przypadku poszczególnych osób może trwać dłużej niż zwykle. Może to doprowadzić do tego, że o godz. 21, gdy powinno się zakończyć głosowanie, wyborcy będą jeszcze czekali w kolejce w lokalu lub przed nim. Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego zapewniają, że każdy wyborca, który przed godz. 21 będzie przebywał w lokalu lub oczekiwał przed nim, będzie mógł oddać głos także po godz. 21. Czas pracy konkretnej komisji obwodowej zostanie wówczas przedłużony.

Jeżeli żaden z 11 kandydatów nie uzyska dziś ponad 50 proc. głosów, 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy