Nowy numer 4/2021 Archiwum

Kraków. Nie żyje historyk Jerzy Grygiel

Znawca średniowiecza, autor prac naukowych z zakresu dziejów husytyzmu, wieloletni pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki Jagiellońskiej, zmarł 8 lipca w wieku 67 lat.

Pogrzeb zmarłego historyka rozpocznie się 15 lipca o godz. 11.40 Mszą w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. - Zaznaczmy, że data pogrzebu jest symboliczna, ze względu na to czym się Jurek zajmował naukowo. 15 lipca to przecież rocznica bitwy pod Grunwaldem, w której po stronie polskiej walczył jako żołnierz najemny m.in. Czech Jan Żiżka, późniejszy przywódca husytów o których Jurek pisał niejednokrotnie - powiedział Jarosław Kazubowski, przyjaciel zmarłego historyka.

Jak wspomina J. Kazubowski, historyk sztuki i publicysta, przyjaciel zmarłego, J. Grygiel był wytrawnym znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej w XIV i XV wieku.

J. Grygiel był m.in. członkiem Zespołu Historii Czech i Stosunków Polsko-Czeskich Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Interesował się m.in. problematyką wypraw krzyżowych w późnym średniowieczu oraz udziałem w ruchu krucjatowym krajów  Europy Środkowo-Wschodniej. Z tej dziedziny opublikował m.in. następujące prace: "Udział rycerstwa polskiego w walce z Turkami w czasach panowania Władysława Jagiełły i Zygmunta Luksemburskiego", "Europa Środkowo-Wschodnia wobec polityki krucjatowej papiestwa w pierwszej połowie XIV wieku", "Contra Bohemos - wokół problemu krucjat antyhusyckich w XV-wiecznej Europie", "Religijność krucjatowa", "Jan Hus - męczennik czy heretyk?".

Jerzy Grygiel zajmował się także popularyzacją nauki, prowadząc wykłady w Małopolskim Uniwersytecie dla Dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama