17 koncertów w mistrzowskich wykonaniach odbędzie się w trakcie jubileuszowej edycji Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie". Koncert inauguracyjny będzie poświęcony zmarłemu niedawno Krzysztofowi Pendereckiemu.
Szczegóły rozpoczynającej się 15 sierpnia po raz 45. imprezy festiwalowej ujawnił dziś Stanisław Gałoński, jej założyciel i dyrektor. - To zawsze był i nadal jest przede wszystkim festiwal wykonawców. Wrósł już w muzyczny pejzaż Krakowa. Mimo trudnych obecnie czasów, wciąż staramy się służyć tym, co potrafimy dać najlepiej - muzyką. Nie ukrywam, że koronawirus "zdemolował" nam program i listę uczestników tej jubileuszowej edycji festiwalu - przyznał dyrektor Gałoński.
W trakcie 17 dni festiwalowych - od 15 do 31 sierpnia - wystąpi wielu znanych artystów. Koncert inauguracyjny odbędzie się 15 sierpnia w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. - Będzie poświęcony zmarłemu w tym roku Krzysztofowi Pendereckiemu, którego prochy zostaną w przyszłym roku złożone w kryptach Panteonu Narodowego, w tej świątyni. Wykonamy m.in. jego ulubione "Adagio" z "III Symfonii". Był to zresztą ostatni utwór, który zadyrygował przed śmiercią w ormiańskim Erywaniu - mówi dyrygent Maciej Tworek, który poprowadzi ów koncert.
On również będzie dyrygował 19 sierpnia w kościele bernardynów na koncercie nadzwyczajnym, w trakcie którego w wykonaniu zespołu Collegium Zieleński i organisty Michała Białki zabrzmi m.in. "Missa Paschalis" Marcina Leopolity zwanego też Marcinem Lwowczykiem, wybitnego kompozytora epoki renesansu, nadwornego muzyka króla Zygmunta Augusta, związanego z Krakowem i Lwowem. Koncert będzie rejestrowany. Jego zapis zostanie przekazany bliźniaczemu festiwalowi "Muzyka w Starym Lwowie" i tam odtworzony w internecie.
W trakcie tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu wystąpią m.in. także: klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypkowie Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz i Daniel Stabrawa, pianista Krzysztof Książek i organista Andrzej Białko.
Ze względów epidemicznych wprowadzono ograniczenia w sprzedaży biletów oraz dostępności koncertów. Bilety będą sprzedawane wyłącznie przez internet oraz w krakowskich punktach informacji miejskiej. - Koncerty będą się odbywały głownie w świątyniach, stąd przyjęliśmy, że w danym miejscu będzie się mogło znajdować tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne dotyczące kościołów. Koncertu inauguracyjnego w kościele Świętych Piotra i Pawła będzie mogło więc wysłuchać 85 osób - poinformował Maciej Michalik z Fundacji "Capella Cracoviensis".
Szczegółowy program festiwalu będzie dostępny na stronie internetowej www.mwsk.pl.