GN 2/2021 Archiwum

Trwa akcja Fundacji Brat Słońce "Zasiej dobro w Ugandzie!"

By uczniowie technikum nie byli głodni i aby mogli uczyć się zawodu, na ekologicznej farmie w Kakooge trzeba zasadzić rośliny, wybudować niezbędną infrastrukturę i zapewnić opiekę zwierzętom.

Dla dzieci i młodzieży w wielu krajach Afryki posiłek w szkole jest często jedynym w ciągu dnia. Nie inaczej jest w Kakooge, gdzie od 2001 r. działa najmłodsza z franciszkańskich misji. Zakonnicy robią, co mogą, by pomóc uczniom prowadzonego przez nich Technikum Zawodowego im. św. Jana Pawła II. Szkoła działa od 2014 r. i cały czas się rozwija. W 2019 r. powstała tam nawet ekologiczna farma, która ma być nie tylko miejscem praktyk, ale i źródłem pożywienia. Żeby jednak wszystko mogło działać jak trzeba, potrzeba pieniędzy.

- We współpracy z Franciszkańskim Sekretariatem Misyjnym stwierdziliśmy, że obieramy kierunek na Afrykę i rozpoczynamy inicjatywę pod hasłem: "Zasiej dobro w Ugandzie!". Szczęśliwie "zderzyła się" ona w czasie z 5. rocznicą ogłoszenia przez papieża Franciszka encykliki Laudato Si' oraz z pomysłem, by tematem tegorocznego Dnia św. Franciszka (obchodzonego 4 października) była ekologia - mówi Barbara Gosztyła z krakowskiej Fundacji Brat Słońce, powołanej w 2011 r. przez braci franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

Na farmie jest już 10 krów mlecznych, 10 świń, 10 królików, 5 indyków i 100 kur znoszących jajka. Na "już" trzeba zaś kupić nasiona oraz rośliny, nawozy ekologiczne do użyźnienia trudnej w uprawie, ugandyjskiej ziemi i paszę z odżywkami oraz zapewnić opiekę weterynaryjną dla zwierząt, zbudować infrastrukturę (m.in. tunele rolnicze oraz domki do uprawy grzybów) oraz kupić zbiorniki na wodę, konieczne do nawadniania plonów w porze suchej i zapewnienia zwierzętom stałego dostępu do wody. Potrzeba na to 30 tys. zł.

- Ze względu na epidemię szkoła na razie jest zamknięta, ale farmę trzeba przecież utrzymać - ziemi i zwierząt nie da się zostawić, by poczekały, aż nie będzie już wirusa. Dlatego chcemy w tym pomóc, by farma była gotowa, gdy w końcu powrócą do niej uczniowie - tłumaczy B. Gosztyła.


Więcej o akcji piszemy w najnowszym "Gościu Krakowskim" (na 20 września). Szczegółowe informacje o tym, jak wesprzeć przedsięwzięcie, można też znaleźć na: www.bratslonce.pl i na www.misje.franciszkanie.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama