Polski biskup w Australii: Różnorodność kultur umacnia Kościół

- Kościół tutaj jest mieszanką kultur i narodowości, ale tworzy jedną wspólnotę. W jednej z moich wcześniejszych parafii naliczyliśmy przedstawicieli 51 narodowości - opowiada bp Karol Kulczycki SDS. Dotychczasowy wiceprowincjał polskich salwatorianów niebawem rozpoczyna posługę w diecezji Port Pirie.

Jak będzie Ksiądz Biskup łączył charyzmat salwatoriański z posługą biskupią?

Zastanawiałem się nad tym, gdy powstawał mój biskupi herb. Być salwatorianinem to znaczy głosić Zbawiciela. Katedra mojej diecezji jest pod wezwaniem św. Marka, a Ewangelia przez niego spisana zaczyna się od słów: „Ewangelia o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym”. Chodzi o to samo: o głoszenie Jezusa, który jest Synem Boga i Zbawicielem świata. To przesłanie jest u korzeni diecezji Port Pirie i katedry.

A wezwanie biskupie?

In Te Domine speravi. W Tobie, Panie, zaufałem. Co do tych słów nie miałem żadnej wątpliwości. To wezwanie towarzyszyło mi od początków powołania, na drodze kapłańskiej, zakonnej, we wszystkich misjach i dziełach, których się podejmowałem. Jemu zaufałem we wszystkim.


Ceremonia święceń biskupich ks. Karola Kulczyckiego odbędzie się w uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września o godz. 11 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

W czasie Eucharystii bp Kulczycki otrzyma święcenia biskupie z rąk abp. Adolfo Yllana - nuncjusza apostolskiego w Australii. Współkonsekratorami będą abp Marek Jędraszewski oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

Ks. Karol Kulczycki SDS urodził się 19 października 1966 r. w Górze (Dolnośląskie). W 1987 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie koło Wrocławia, gdzie podjął studia filozoficzno-teologiczne, które zakończył obroną pracy magisterskiej. 28 maja 1994 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W latach 1994-1997 posługiwał w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, a w 1996 r. został jego dyrektorem.

W 1997 r. otrzymał zgodę władz zakonnych, aby kontynuować posługę kapłańską i zakonną we wspólnocie salwatorianów w Australii, gdzie skierowany został do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w parafii pod wezwaniem Naszej Pani Gwiazdy Morza w Esperance (Zachodnia Australia). W latach 1999-2000 był wikarym w parafii Willetton, a w 2001 r. został proboszczem w parafii Merredin. Do 2004 roku był kapelanem szkoły średniej Chisholm College w Bedford (Perth), a rok później został proboszczem parafii świętego Antoniego w Greenmount, gdzie posługiwał do 2009 r.

Był superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów. W czasie sprawowania urzędu posługiwał również jako kapelan szkoły średniej Prendiville College w Ocean Reef, jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Szymona Piotra w Ocean Reef oraz przez 6 lat był członkiem zarządu Komisji Archidiecezjalnej „Catholic Outreach” w Perth.

W 2018 r. został wybrany wikariuszem prowincjalnym Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i powrócił do Polski. W Zgromadzeniu Salwatorianów był też członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Powołań (6 lat), Międzynarodowej Komisji ds. Komunikacji (2 lata), oraz krajowym duszpasterzem Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela w Polsce – ICDS Salwatorianie Świeccy (2 lata).

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..