Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Kraków. Tradycja świętego śpiewania

Trwa Festiwal "Musica Divina", prezentujący w krakowskich świątyniach utwory dawnej muzyki sakralnej. Tym razem jego hasłem jest: "Tradycja".

Czy tradycja jest tylko zbiorem zwyczajów uświęconych praktyką wielu pokoleń? Czym jest muzyka tradycyjna? Gdzie leżą źródło i zagadka jej autentyczności? Jak rozumieć tradycję w odniesieniu do prób rekonstrukcji muzyki, której nigdy nie usłyszeliśmy w jej oryginalnym brzmieniu? Czy przekaz ustny ma przewagę nad tym spisanym czy na odwrót? Jak współtworzyć tradycję? Czy można ją zmieniać, nie zatracając jej istoty? Na te i inne nurtujące nas pytania będziemy odpowiadać poprzez  muzyczną opowieść artystów, będących gośćmi tegorocznej edycji festiwalu Musica Divina" - poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Tym razem w trakcie koncertów będzie rozbrzmiewała przede wszystkim muzyka polifoniczna epoki renesansu. Kościół uznaje ją, obok chorału, za wzorcowy styl muzyki sakralnej.

W poniedziałek 5 października o godz. 20 hiszpański kwartet wokalno-lutniowy Da Tempera Velha wykona w kościele księży misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Stradomska 6) utwory pochodzące z "Cancionero de Palacio". Ów kancjonał został odkryty w II poł. XIX w. w Bibliotece Pałacu Królewskiego w Madrycie. Zawiera polifoniczne utwory sakralne, skomponowane od połowy XV do początku XVI wieku.

Niestety, z powodów niezależnych od organizatorów, odwołano koncert przewidziany na we wtorek 6 października. Znany brytyjski męski zespół wokalny The Gesuldo Six  miał wówczas wykonać w kościele pw. Bożego Ciała angielskie motety z okresu późnego renesansu, skomponowane m.in. przez Williama Byrda i Thomasa Tallisa.

- Jeszcze nigdy program festiwalu nie podlegał aż takim wstrząsom jak w tym trudnym dla całego artystycznego świata roku. Mimo trudnych decyzji i rezygnacji udało nam się wspólnie przygotować opowieść o tradycji minionych epok, która brzmi wciąż aktualnie, a może nawet aktualniej niż zazwyczaj. Bo to właśnie teraz doświadczamy przemian, niepokojów i wstrząsów, które były bliskie twórcom średniowiecza, renesansu czy baroku. Dziś możemy je odczytać w świetle naszych własnych emocji i jeszcze głębiej zrozumieć - powiedział Łukasz Serwiński, dyrektor festiwalu.

Szczegółowy program wydarzenia i bezpłatne wejściówki na stronie www.musicadivina.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy