- Wszyscy marzymy o takim Kościele, który jest domem i przestrzenią dla wszystkich bez wyjątku - mówił ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
Poświęceniem placu budowy i symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się rozbudowa Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.
Ośrodek rozbudowuje się, ponieważ liczba pragnących odprawić rekolekcje znacznie przekracza możliwości lokalowe dotychczasowego domu rekolekcyjnego. Od października 1997 roku do sierpnia 2020 roku w rekolekcjach wzięło udział 65 tys. osób, ponad 32 tys. z nich to świeccy, pozostali to osoby zakonne i kapłani.
Na organizowane tu spotkania zgłasza się coraz więcej osób. Brakuje pokoi, a słuchacze nie mieszczą się w auli konferencyjnej i często siedzą na korytarzu. Brakuje również odpowiedniej recepcji, holu i biur.
W konferencji wygłoszonej podczas rozpoczęcia budowy ks. Krzysztof Wons podkreślał, że nowy ośrodek ma być "domem budowanym na skale Słowa". - Wszyscy czujemy głęboko, że taki dom może zaprojektować i wybudować tylko Bóg. Dom budują relacje, to one są fundamentem, murem i dachem nad głową - mówił. Jak stwierdził, chodzi o miejsce, które tworzy środowisko, gdzie każdy może wyrazić to, kim jest.
- Wszyscy marzymy o takim Kościele, który jest domem i przestrzenią dla wszystkich bez wyjątku. By panowały tam relacje miłości - zauważył.
W salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej od ponad 20 lat odbywają się rekolekcje lectio divina, warsztaty weekendowe i konferencje. Tutaj organizowane są zajęcia szkół biblijnej, kierownictwa duchowego czy wychowawców zakonnych i seminaryjnych. Wśród prelegentów można znaleźć znane nazwiska, jak abp Piero Marini, kard. Gianfranco Ravasi, o. Raniero Cantalamessa OFM Cap, o. Anselm Grün OSB czy kard. Robert Sarah.
Według planów, ma powstać trzykondygnacyjny ośrodek o łącznej powierzchni użytkowej ok. 3000 m kw. Budynek został zaprojektowany na rzucie litery omega, w symetrycznym układzie. W drugim etapie rozbudowy będzie on połączony przez oszklone łączniki z domem św. Józefa i głównym domem Centrum Formacji Duchowej. Znajdą się tu aula dla 260 osób, oratorium, recepcja, rozmównice, kawiarenka, archiwum i świetlica.
W lewym skrzydle zaprojektowano pokoje dla uczestników rekolekcji. W skrzydle prawym będą pomieszczenia biurowe, techniczne, pokoje dla gości oraz pomieszczenia dla osób bezpośrednio odpowiedzialnych za funkcjonowanie CFD. Budynek ma być dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
W dzieło rozbudowy Domu Słowa zaangażowało się wiele osób. Zawiązała się wspólnota wolontariuszy, związana od lat z krakowskim CFD poprzez modlitwę i udział w rekolekcjach. Wspólnota jest otwarta na innych chętnych, którzy chcą podzielić się swoim czasem i zdolnościami. Jej zadaniem jest nie tylko wsparcie Domu Słowa w zdobywaniu pieniędzy na rozbudowę, ale także tworzenie relacji między tymi, którzy w jakikolwiek sposób zetkną się z drogą i praktyką lectio divina w CFD w Krakowie. Rozbudowę wspierają swoją modlitwą siostry klauzurowe i osoby chore.
Informacje na temat rozbudowy można znaleźć na stronie: cfd.sds.pl.