Nowy numer 47/2020 Archiwum

XV Dni Jana Pawła II

Pod hasłem: "Jan Paweł II. Co dalej?" odbędą się w Krakowie XV Dni Jana Pawła II. Wydarzenie organizowane jest przez małopolskie uczelnie.

Jak zastrzegają organizatorzy dni, w związku z sytuacją epidemiologiczną program może ulegać zmianom.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 3 listopada. Zaplanowano konferencje naukowe, m.in. w Akademii Muzycznej i Akademii "Ignatianum".

W czwartek odbędzie się sesja główna w auli Collegium Novum UJ. Referaty wygłoszą prof. George Weigel, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Rocco Buttiglione, prof. Stanisław Grygiel, o. Maciej Zięba OP i prof. Carl Anderson. Będzie można wziąć w niej udział wyłącznie online.

Tego samego dnia o godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach zostanie odprawiona Msza św., po której planowane jest wręczenie nagród w konkursach papieskich.

W ramach Dni Jana Pawła II odbywa się ponadto wystawa medalierska "Czas ucieka, wieczność czeka" w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. To kolejna odsłona realizowanego od 2013 r. projektu artystycznego "Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II".

Dni Jana Pawła II mają upamiętniać postać św. Jana Pawła II i popularyzować jego dziedzictwo w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Tegoroczne wydarzenia wpisują się w akademickie obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także inne szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania, pod hasłem: "Prawda", koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejne krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska oraz uczelnie artystyczne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama