W kościele norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu zainaugurowano dziś jubileusz 900-lecia istnienia zakonu. Obchody potrwają do 9 stycznia 2022 r.
Jubileusz rozpoczęto w południe uroczystą Mszą św. - W Boże Narodzenie 1121 r. w dolinie Prémontré we Francji, św. Norbert, późniejszy arcybiskup Magdeburga, przyjął śluby zakonne od Kanoników św. Augustyna, czym zapoczątkował w Kościele nowy zakon premonstratensów, zwanych też norbertanami i w norbertankami w gałęzi żeńskiej. Dzisiaj przeżywamy uroczystość 900-lecia istnienia zakonu norbertańskiego, w tym również istnienia od wieków wspólnoty norbertanek na Zwierzyńcu w królewskim Krakowie - powiedział ks. Stanisław Sudoł, proboszcz parafii Najświętszego Salwatora na Zwierzyńcu, która od XII wieku jest ściśle związana z klasztorem norbertanek, koncelebrujący Mszę św. wraz z ks. Krzysztofem Birosem. Modlił się za całą wspólnotę norbertańską, szczególnie o nowe powołania w konwencie zwierzynieckim.
Norbertanki, które powstały równocześnie z męską gałęzią, są zakonem kontemplacyjnym. "Jako kanoniczki św. Ojca Norberta staramy się o uroczyste odprawianie liturgii godzin. Szczególnie czcimy Najświętszy Sakrament i Niepokalaną Matkę Bożą. Staramy się pomagać swoimi modlitwami i ofiarami Kościołowi, Zakonowi i wszystkim potrzebującym" - przedstawiają swoją misję. Na krakowskim Zwierzyńcu są obecne od połowy XII wieku. Szczególną czcią otaczają swoje dwie świątobliwe współsiostry - bł. Bronisławę (1204-1259), prawnuczkę fundatora ich klasztoru nad Wisłą oraz sł. Bożą Emilię Podoską (1845-1889). Obecnie w krakowskim konwencie, którego przeoryszą jest s. Paula Zofia Torczyńska, żyje 15 mniszek. - Może jubileusz przyniesie nam nowe powołania - mówi z nadzieją s. Dorota Goldstrom, podprzeorysza.
28 i 29 listopada w Pradze na Strahovie, gdzie są przechowywane relikwie św. Norberta, z udziałem generała norbertanów Josa Woutersa odbyły się centralne uroczystości inauguracji jubileuszu.
Z okazji krakowskich obchodów wydano książkę Piotra Stefaniaka, znanego historyka żeńskich zgromadzeń zakonnych, "Przesławna patronka miasta Krakowa błogosławiona Bronisława" oraz "Jubileuszowy Kalendarz Zwierzyniecki na rok 2021". W ubiegłym roku P. Stefaniak wydał 500-stronicową, bogato ilustrowaną monografię "Krzyż i chwała. Błogosławiona Bronisława i Konwent Panien Norbertanek na Zwierzyńcu w Krakowie". Staraniem parafii Najświętszego Salwatora ukazały się z kolei dwie książki Janusza Lenczowskiego: "Zwierzynieckie Sacrum. Salwator" i "Cmentarze na Salwatorze".