Nowy numer 25/2021 Archiwum

Sukces chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu

Udało się im usunąć nowotwór z kości krzyżowej, czyli z końcowego odcinka kręgosłupa - z kości, która łączy go z miednicą.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, operacja odbyła się 27 listopada i dziś 13-letni pacjent czuje się dobrze. Na tyle, że z oddziału intensywnej terapii ma powrócić na oddział ortopedyczny.

Dzięki skutecznej chemioterapii przedoperacyjnej można było usunąć nowotwór w sposób radykalny, z maksymalnym możliwym zaoszczędzeniem otaczających tkanek, zwłaszcza korzeni nerwowych.

Operację wykonali dwa lekarze z USD: dr Bartłomiej Kowalczyk i dr Krzysztof Miklaszewski wraz prof. Danielem Kotrychem, który - aby wziąć udział w operacji - do Krakowa przyjechał ze Szczecina. Posiada on bowiem największe w Polsce doświadczenie w tego typu zabiegach.

Co ważne, miejsce po usunięciu guza z kości zostało wypełnione i zespolone z kręgosłupem i miednicą pacjenta za pomocą wykonanego na zamówienie, indywidualnego implantu, wydrukowanego z tytanu w technice druku 3D. To światowy standard w takich sytuacjach.

Sukces chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu   Miejsce po usunięciu guza zostało wypełnione i zespolone z kręgosłupem i miednicą za pomocą implantu wydrukowanego z tytanu w technice druku 3D. Archiwum USD w Prokocimiu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama